České koledy a vánoční písně zpívali v Nizozemí studenti ze severočeského Mostu

25. prosinec 2019
Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy České koledy a vánoční písně zpívali v Nizozemí studenti ze severočeského Mostu

České vánoční písně a koledy nadchly stovky návštěvníků vánočního galakoncertu ve městě Meppel na severovýchodě Nizozemí.

V tamním kostele je zpíval sbor střední pedagogické školy z Mostu. Vznikl teprve v září tohoto roku. Pro třicet pět studentů to bylo první velké vystoupení, které se ještě navíc konalo v zahraničí.

Pořadatelé pozvali sbor na základě spolupráce mezi oběma městy. Ve dvou a půl hodinovém programu patřila mosteckým necelá hodina.

V sobotu 21. prosince ráno někteří členové sboru střední pedagogické školy z Mostu po snídani rozezněli piano v hale hotelu Meppels Inn: „Dost se těším a zároveň jsem trochu nervózní, protože některé texty ještě úplně neumím,“ říká sboristka Aneta Cidrichová, na které je už od rána znát nervozita před večerním vystoupením. 

Zato z Ondřeje Hány, který sbor doprovází na baskytaru a tady v hotelové hale hraje na klavír, čiší klid a rozvaha: „Moc se těším, protože rád hraji pro hodně lidí a rád vidím, když jim to dělá radost,“ usmívá se.

Dopoledne trávil sbor plavbou na lodi po jednom z místních kanálů, odpoledne už ale čekala na jeho členy generální zkouška v místním kostele.

České koledy a vánoční písně zpívali v Nizozemí studenti ze severočeského Mostu

Krátkou historii sboru popisuje jeho vedoucí Pavla Rathnerová: „Spousta pedagogických škol má velké hudební těleso, a tak jsme se rozhodli také něco takového založit. Studenti mu dali jméno Kwaya. Máme doprovod houslí, perkusí a basové kytary.“

Zkouška v kostele trvala hodinu a půl. Pak se sbor přesunul do jedné z místních restaurací. Studenti a studentky chtěli večer podat opravdu vynikající výkon.

Přišla osmá hodina večerní. Do kostele v centru města přišla necelá pětistovka místních. Kromě mosteckého sboru, tady ještě zpíval místní komorní sbor a hrál žesťový orchestr. Mostečtí studenti začali českou klasikou Narodil se Kristus Pán.

Pořadatelka vánočního galakoncertu Eva Stam byla výkonem studentského sboru z Mostu nadšená: „Zpívají moc krásně. Líbilo se nám, jak spolu ladí sbor i nástroje. Bylo to pro nás krásné překvapení,“ chválí.

Vystoupení sboru zabralo necelou hodinu z dvou a půl hodinového programu. Návštěvníci po poslední skladbě odměnili české studenty bouřlivým potleskem a studenti střední pedagogické školy z Mostu si pozvání před Vánoci vysloužili i na příští rok.

České koledy a vánoční písně zpívali v Nizozemí studenti ze severočeského Mostu
autoři: Jan Beneš , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Související