Černé cestovné stálo důstojníka místo v armádě i vojenské výhody

23. leden 2003

Neoprávněné vyplácení cestovného bude stát důstojníka místo v armádě. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka postavil velitele 11. chemického praporu v Liberci Petra Škopa mimo službu. Současně armáda zahájila řízení o jeho propuštění. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka přijde Škop o hodnost a následně také o veškeré výhody, které mu služba v armádě zajišťovala.

Trestní stíhání velitele 11.libereckého praporu chemické ochrany Petra Škopa povede k propuštění z armádního svazku. Českému rozhlasu to řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Velitel podvodně účtoval služební cesty, a připravil tak armádu o 150 tisíc korun. "Na základě toho jsme po dohovoru s náčelníkem generálního štábu jmenovali komisi, která spustí mechanismus podle zákona 221 o odnětí vojenské hodnosti a s tím spojené propuštění ze služebního poměru Armády České republiky bez jakýchkoliv náležitostí."

Náčelníka generálního štábu Pavla Štefku mrzí hlavně šrám na dobrém jménu naší armády. "Já si myslím, že je to především obrovaká ostuda takovýchle funkcionářů. Tito lidé nemohou v armádě sloužit, protože to jsou ti, kteří mají dodržovat zákony, kontrolovat, jak to funguje, a on je první, který je porušuje. To jsou lidi, kteří musí z armády odejít, a nemůžou mít ani důstojnické hodnosti."

Škop připravil podle policie armádu o zhruba 73 tisíc korun. Podvod odhalila kontrola hospodaření. Prapor, kde podezřelý velitel působil, je samostatnou jednotkou chemiků v Liberci. Narozdíl sousední 9. roty, která se chystá na další misi do Kuvajtu, nepatří k silám rychlé reakce NATO.

autoři: ark , pet , Ivana Bernáthová
Spustit audio