Černá rýže se od té bílé výrazně liší – obsahuje například mnohem víc bílkovin, vitamínů a minerálů
Černá rýže se vyznačuje výjimečnými zdraví prospěšnými vlastnostmi. Proto byste si ji měli alespoň občas zařadit do svého jídelníčku.
Černá rýže je jednou z méně známých odrůd oblíbené čínské rostliny. V historii byla považována za mimořádně exkluzivní produkt. Objevovala se pouze na stole čínského císaře, odtud pochází její další název – zakázaná rýže.
Dnes si ale černou rýži může pořídit samozřejmě každý. Bez ohledu na druh nebo barvu semen je rýže především zdrojem komplexních sacharidů. Černá rýže se ale od své bílé příbuzné poněkud liší.
Škrob v ní obsažený je tvořen v mnohem větším množství, vyznačuje se poněkud lepivější konzistencí. Černá rýže obsahuje mnohem více bílkovin než rýže bílá. Najdete v ní také mnoho vitaminů a minerálních solí, železo, zinek, měď, karoten a vitamin E.
Neloupaná černá rýže je zdrojem vlákniny. Tato složka je velmi žádoucí a ve zdravé stravě nezbytná. Její konzumace stimuluje střevní peristaltiku a je živinou pro přirozenou mikroflóru našich střev.
Antioxidační schopnosti černé rýže jsou často srovnávány s podobnými vlastnostmi bobulovitých plodů. Semena této odrůdy rýže mění během vaření barvu z černé na tmavě fialovou. Má poněkud odlišnou chuť od tradiční rýže, jemně oříškovou.
Černou rýží můžete bez obav nahradit rýži bílou anebo jí pro začátek s ní zkombinujte. Bílé rýže dejte o něco více než té černé. Pokrmy budou zdravější a ještě k tomu s ní můžete vytvořit zajímavé barevné variace.
Černou rýži nejdříve velmi důkladně propláchněte. Zalijte jí trojnásobným množstvím vody se špetkou soli a nechte dva dny fermentovat. Pak se pusťte do vaření.
Související
-
Divoká rýže je semenem vodní traviny. Hodí se k zelenině i do salátů
Divoká rýže vás může zaujmout neobvyklou chutí. Bývá často součástí vegetariánských směsí. Při kuchtění Při vaření je vhodné ji kombinovat s ostatními druhy rýže.
-
Rýže je levná, chutná i zdravá… Ideální potravina pro zdravý růst vlasů, nehtů, kůže i kostí
Rýže už dávno není doma jen v asijských zemích. Zvykli jsme si na ní i tady v Evropě – připravujeme z ní všechny možné dobroty od nákypů přes suši až po rizoto.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.