Část krajské opozice neuspěla s návrhem na odvolání ústeckého hejtmana Jana Schillera kvůli kauze odměn pro jeho bývalou poradkyni

25. leden 2022 10:48

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) ustál pokus o odvolání. Kvůli kauze odměn pro jeho bývalou poradkyni Vladislavu Marschallovou, která nyní čelí obvinění, chtěli Jana Schillera odvolat zastupitelé Pirátů. Při hlasování o zařazení návrhu na odvolání hejtmana do programu jednání zastupitelstva ale nesehnali dostatečnou podporu.

„Ten návrh je reakcí na takzvanou kauzu Marschallová, týká se těch neoprávněně vyplácených odměn na základě fiktivních smluv bývalé hejtmanově poradkyni, kterou krajskou společnost Krajská zdravotní poškodili ve výši až 305 tisíc korun,“ uvedla důvody pro odvolání hejtmana Jana Schillera zastupitelka Pirátů Kateřina Stojanová.

Hejtman Jan Schiller (ANO) s odkazem na kauzu jeho bývalé poradkyně uvedl, že pro něj jde o uzavřenou záležitost. 

„Myslím si, že žijeme v demokratické zemi a vinu a trest vynáší jedině soud, nikoliv vy bez jakékoliv znalosti spisu, pokud se nemýlím, nikdo v této místnosti ten spis neviděl na to, aby se mohl takto vyjadřovat,“ reagoval Jan Schiller.

Podle zastupitele Jaroslava Komínka (KSČM) je na místě o kauze bývalé poradkyně hejtmana diskutovat: „Pokud se cokoli odehrálo, tak přece to nemůže nikdo přehlídnout, že se nic nestalo. Pokud někdo ctí presumpci neviny, pojďme ji ctít, ale nezavírejme oči před tím, že se tady fakticky něco událo.“

Kauza pak podle zastupitele Milana Šťovíčka (Starostové a nezávislí) oslabuje pozici současné krajské koalice: „Já si myslím, že ta kauza existuje a ať už to policie vyšetří jakýmkoliv způsobem, tak určitě tato kauza poškozuje dobré jméno jak Zastupitelstva Ústeckého kraje, tak Rady Ústeckého kraje a určitě zeslabuje postavení vládnoucí koalice.

Návrh na zařazení bodu odvolání hejtmana se do programu jednání do krajského zastupitelstva nakonec nedostal. Pro hlasovali jen Piráti, dva komunisté a tři přítomní zastupitelé Starostů a nezávislých. Proti pak bylo 32 zastupitelů krajské koalice a uskupení Lepší Sever.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související