Byty k dlouhodobému pronájmu pro lidi v těžké životní situaci hledá organizace K srdci klíč v Chomutově

20. březen 2023 14:10

Byty k dlouhodobému pronájmu, ale i nepoužívaný nábytek, nádobí nebo elektrospotřebiče shání nezisková organizace K srdci klíč v Chomutově. V rámci projektu Šance bydlet pomáhá lidem, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Kromě bydlení jim pomáhá najít řešení, jak si najít práci a postavit se zas na vlastní nohy.

Marcele je 50 let a má zdravotní i psychické potíže, Jiří je v předčasném důchodu. Ještě před čtyřmi lety bezstarostně pracovali v kuchyni jedné z chomutovských restaurací, pak ale přišel covid a lockdown. Po jeho skončení už majitel restauraci neotevřel a vyučení kuchaři další práci nenašli.

Z peněz které měli, si nemohli dovolit platit nájem bytu. „Už jsme tam měli dva nezaplacené nájmy a majitelka s námi pak ukončila smlouvu,“ vzpomíná paní Marcela.

Jiří s Marcelou se tak na podzim loňského roku ocitli na ulici, kde přežívali doteď. Nezisková organizace K srdci klíč jim nabídla byt o velikosti 2+1.

„Tady ten byt, jsme usoudili, že by se měl zabydlet více lidmi a paní Marcela s panem Jiřím byli jediní, kteří byli jako dvojice,“ popsala za K srdci klíč sociální pracovnice Markéta Selecká.

Prvním úkolem je udržet si bydlení

S Marcelou a Jirkou je v každodenním styku, aby jim pomohla řešit jejich situaci. „Prvotně jde o placení nájemného – nastavení finančního plánu a sehnání finančních prostředků pro to, aby mohli řádně hradit nájem,“ přibližuje Selecká. To znamená pomoc s registrací na úřadu práce, s vyplněním žádosti o sociální dávky a v neposlední řadě s návštěvami u lékaře.

Marcela už se na ulici vrátit nechce. „Nikdy bych nevěřila, že bych v 50 letech mohla skončit na ulici,“ krčí rameny se slzami v očích.

Lidí, jako jsou Marcela s Jirkou má K srdci klíč v evidenci více než 30. Hledá proto dlouhodobé pronájmy bytů i nábytek a nádobí k jejich vybavení.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související