Budyni nad Ohří vévodí vodní hrad. Památek tam ale najdete mnohem víc

26. srpen 2025

Vodní hrad, kostel sv. Václava, kostel Panny Marie sněžné. Ale také špitál, věž městského opevnění, sochy před hradem nebo synagoga. To jsou jen některé památkově chráněné objekty v Budyni nad Ohří.

Památek je ve městě tolik, že má Budyně nad Ohří městskou památkovou zónu. A jak by ne. První písemná zmínka o ní se datuje rokem 1173.

Budyně se nachází mezi Roudnicí nad Labem a Libochovicemi. Dobrou dopravní dostupnost zajišťuje dálnice D8 vzdálená asi šest minut jízdy autem.

Jestli patříte mezi cyklisty, potěší vás, že Budyní prochází cyklostezka Dolní Poohří, která vede ze západu Libochovic přes přírodní park Dolní Poohří a pokračuje východně přes obec Písty do Doksan a také Litoměřic.

Příjemnou procházku nedaleko města nabízí naučná stezka západně od Budyně. Lidé se tam dozvědí zajímavosti o rostlinách i živočiších, kteří se v okolí vyskytují.
Další naučnou stezku (resp. její část, protože je zatím nedokončená), najdete na východ od města. Součástí ní budou například sakrální památky, vesnická kaplička, bludný kámen, nebo také pomník sv. Barbory, smírčí kříž a středověké popraviště.

Město se pyšní vodním hradem i zrekonstruovanou synagogou

Asi nejznámější památkou Budyně nad Ohří je vodní hrad. V současnosti se tam pořádají společenské akce a koncerty, je tam dokonce i galerie.

Hrad vlastní město a je veřejnosti přístupný od dubna do konce října každý den kromě pondělí. Komentované prohlídky vám ukáží nejen sály hradu, ale i alchymistickou dílnu.

Další zajímavou kulturní památkou, která byla v nedávné době zcela zrekonstruována, je synagoga. Původně stála na tomto místě synagoga dřevěná, ale ta byla později přestavěna na zděnou, s klenutým stropem s klasicistními a rokokovými prvky.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.