Budova bývalého hotelu Svoboda na náměstí v Kadani se promění na bytový dům a knihovnu

18. červen 2024 10:25

Dvě desítky malometrážních bytů vzniknou přestavbou budovy bývalého hotelu Svoboda v Kadani na Chomutovsku. Dům v centru na náměstí odkoupilo město od soukromého majitele na konci minulého roku. Kromě bytů by v přízemí budovy měla být nově i městská knihovna.

Budovu bývalého hotelu Svoboda koupilo město loni za 25 milionů korun, což je cena o čtyři miliony nižší, než byl odhad kupní ceny.

Bývalý majitel navíc také počítal s tím, že hotel přebuduje na bytový dům – dokonce si nechal vypracovat i projektovou dokumentaci. Tu radnice v Kadani nevyužije, nechá si vypracovat nové plány, které ale budou z těch původních vycházet. Byty pak nabídne mladým rodinám a seniorům.

„Máme představu, že by šlo hlavně o byty 2+1 – to by se jich tam mělo vejít 20, možná i víc. Suterén a přízemí by ale bylo využito jinak – zatím tam máme jako hlavní návrh, který se budeme snažit do toho projektu prosadit, knihovnu,“ přibližuje starosta Jan Losenický z ODS.

Kadaň teď hledá projektanta na přestavbu objektu

Kolik Kadaň za přestavbu budovy bývalého hotelu zaplatí, bude jasné až po vypracování projektu. Radnice bude žádat o dotaci ze Státního fondu podpory investic. 

Vedení Kadaně by také chtělo, aby se do nového objektu přestěhovala celá městská knihovna, která dosud sídlí na kadaňském hradě – mimo jiné i proto, aby byla bezbariérová, což na současném místě není možné. Otázkou ale skutečně zůstává, jestli dojde ke stěhování celé knihovny.

„Byla by bezbariérová a moderní. Jde hlavně o to, jestli se tam kapacitně vejde celá knihovna, nebo jestli by se to muselo řešit nějak jinak, alternativně. Půjde o to, aby to ten architekt dotáhl spolu s provozovateli té knihovny tak, aby to všem vyhovovalo,“ dodává starosta Jan Losenický z ODS.

Kadaň teď začne hledat projektanta celé přestavby, jeho samotná práce pak bude trvat nejméně jeden rok.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související