Brněnský Kulturverband chystá konferenci o moravském Kafkovi

21. duben 2023

Opět jsme navštívili jedno ze sdružení německé menšiny v České republice. Tentokrát Kulturverband v Brně, kde jsme k mikrofonu pozvali předsedkyni jeho výboru Eleanor Jeřábkovou.

Řeč byla o chystaných výletech Kulturverbandu a také o malé konferenci věnované Franzi Kafkovi a Hermannu Ungarovi – spisovateli z moravských Boskovic, kterému se přezdívalo moravský Kafka.

V další části pořadu vás pozveme na zámek Waldenburg, který leží ve stejnojmenném městečku nedaleko saského Chemnitz, tedy nedaleko za českými hranicemi. Půvabný zámek v zahradě s honosnými interiéry patřil do roku 1945 bohaté saské šlechtické rodině Schönburg-Waldenburg. Minulý týden na zámku začala výstava, která představuje jednu z významných osobností rodu. Kněžnu Eleonoru, jejímž druhým mužem byl Ludvík Bavorský, synovec rakouské císařovny Sissi.

Za návštěvu stojí i Altenberg, který leží prakticky na česko-německých hranicích. Kromě muzea těžby rud v Krušnohoří, kam jsme zavítali minule, tu lze provozovat celou škálu sportovních aktivit. I o tom budeme v Sousedech mluvit.

Na konec vás pozveme do obce Polevsko, která leží kousek od Nového Boru v Lužických horách. Tamní Horský spolek a žitavská organizace Hillersche Villa zde na podzim pořádali už několikátý česko-německý workshop Živoucí příběhy/Lebendige Geschichte zaměřený na místní historii.

Účastníci workshopu se setkali s pamětnicemi z Polevska a Prysku, aby nahráli jejich vzpomínky. Z těchto setkání vznikl krátký film, který se bude 22. diubna od 15 hodin v Polevsku v restauraci na Křižovatce promítat. Pak bude následovat procházka po obci v doprovodu pamětnic. Akce bude tlumočena do češtiny a němčiny a vstup je zdarma.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio