Blanka Matragi: Kuchyň mám jako Ferrari, ale raději tvořím šaty, šperky, nebo porcelán

27. červenec 2017
Blanka Matragi

Kuchyň jako Ferrari. Takovou se může pochlubit světoznámá módní návrhářka, designérka a výtvarnice Blanka Matragi. Kuchyň v blankytné metalíze, která koresponduje s výhledem na mořskou hladinu, jí totiž navrhoval opravdu tvůrce Ferrari, mistr Pininfarina. Sama v ní ale mnoho času netráví, raději tvoří šaty, šperky, porcelán, grafiku, skleněné plastiky.

Její výtvarný záběr je opravdu hodně široký a rozmanitý, dávno není jen „ta, co šije pro princezny“. I když světově proslula právě například svatebními šaty pro ženy z mocných a bohatých rodů v Perském zálivu.

Po mnoha letech se od textilu vrátila ke kořenům – ke sklu. Její tatínek totiž pracoval jako brusič skla, ona sama vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě. Už tam její nadání odhadl profesor Stanislav Libenský a doporučil jí i další studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Brzy poté Blanka následovala manžela do Libanonu a začala rozvíjet talent v praxi.

Blanka Matragi - porcelán Butterfly

Dnes působí jak v Bejrútu, tak v České republice. Pokud navštívíte její výstavu v pražském Obecním domě, uvidíte sami, kam všude napřela svou kreativitu. Své heslo „Dokud dýchám, chci jít dál“ naplňuje do posledního písmenka.

  • Životní styl
  • Publicistika