Bergamot dává vůni pánským parfémům i čaji. Navíc pomáhá udržovat dobrou náladu
Bergamot je plodem citroníku bergamotového. Vypadá jako něco mezi hruškou a citrónem. Plody se sklízí na podzim nebo v zimě. Jeho příjemnou a zajímavou vůni nevyužívají jen výrobci parfémů, ale přijala ji za svou také aromaterapie a setkat se s ní můžete i v potravinářství.
Bergamot obsahuje silici, pektin, citral a další látky. Cítit ho můžete z celé jedné poloviny pánských parfémů.
Rostlinná silice z bergamotu stabilizuje a navazuje na sebe složky vůní – spojí je v jednu a ještě ji zesílí. Jeho vůni můžete ucítit nejenom v parfémech, ale i v deodorantech, šamponech, mýdlech anebo třeba krémech.
Bergamot a jeho silice se využívají i v potravinářství. Typickým příkladem je anglický čaj Earl Grey, který je známý svou zajímavou chutí a vůní. Pokud jste pátrali, co ji způsobuje, pak je to právě bergamot.
Má také antiseptické vlastnosti, které se využívají v desinfekčních prostředcích. Pektin, který bergamot obsahuje, bývá součástí protisrážlivých přípravků anebo léků pro léčbu průjmu.
Bergamot má své pevné místo i v alternativní medicíně – hlavně v aromaterapii. Inhalace oleje z bergamotu pomůže uzdravit horní cesty dýchací, posiluje je a chrání před infekcí. Harmonizuje psychiku, zahání špatnou náladu a navozuje pocit štěstí a pohody.
Související
-
Chcete být zdraví a mít dobrou náladu? Jezte švesty
Sezona švestek vrcholí, a tak je dobrý důvod zajít si pro pár užitečných informací o švestkách k mikrobioložce a autorce knihy Dejte tělu šanci, Ivaně Stenzlové.
-
Banán – ovoce pro dobrou náladu
Máte lepší náladu, když sníte banán? V banánu je totiž serotonin a spousta vitamínu B6, který výrazně reguluje hladinu glukózy v krvi – to kladně působí na vaši náladu.
-
Jasmín nejen provoní zahradu. Umí také přivolat dobrou náladu
Jasmín vás zbaví neklidu, odstraní úzkost, napětí, a působí také jako antidepresivum. Navíc podporuje pocity optimismu a euforie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.