Během jednoho týdne přišly o životní úspory dvě seniorky z České Lípy

17. červen 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Senior (ilustrační foto)

Stále se mluví o násilí na seniorech. Není to ale jen násilí v pravém slova smyslu, ale například i podvody nebo krádeže páchané na nich. K falešným elektrikářům nebo pojišťovákům se připojují i falešní rodinní příslušníci. Starší lidé tak mnohdy i kvůli své důvěřivosti přichází o své celoživotní úspory. Jde o dva samostatné případy, které se staly ve velmi krátké době za sebou.

V prvním případě 85letá žena přišla o 106 000 korun. Měla v bytě tajnou skrýš, kam si peníze ukládala. Podle stařenčiných slov o ní věděla jen ona a rodina. Ztrátu nahlásila na policii a ta po prověření, jestli nemá poškozené dveře nebo okna zjistila, že peníze musela odnést buď návštěva nebo některý z rodinných příslušníků.

Nakonec se zjistilo, že to byla její třiatřicetiletá vnučka. Okradená paní ale v tomto případě nedala souhlas k trestnímu stíhání.

Častěji se ale stává, že důvěřivého seniora okrade někdo, kdo se za vnuka nebo syna vydává - podvodník, který se vydával za syna třiasedmdesátileté ženy, jí připravil o 200 000 korun.Stačil mu k tomu telefonát. Chtěl po ní peníze na koupi auta v Liberci.

Mělo se jednat o rychlou půjčku. Slíbil, že v odpoledních hodinách, jakmile získá peníze ze sjednaného úvěru, jí peníze vrátí. Také jí řekl, že si sám nemůže pro peníze přijít, proto pošle svého kamaráda. Že to je ten správný člověk, kterému má předat peníze, pozná údajně tak, že jí řekne její jméno a jméno jejího syna.

Policisté teď po podvodníkovi pátrají. Je to muž snědé pleti, mohlo by mu podle okradené být mezi 35 až 40 lety. Je menší, zavalité postavy. Na sobě měl modrou letní bundu na zip a šedé kalhoty.

Jak se před podvodníky chránit? Existuje několik zásad - nemít větší obnosy peněz doma, ale například v bance a pokud máte peníze schované doma, dobře si rozmyslete, komu o tom říct.


Podle policie představování se do telefonu jako někdo z blízkých nebo příbuzných je bohužel častá praktika podvodníků. Většinou říkají, že potřebují nutně a rychle půjčit peníze s tím, že z nějakého důvodu nemohou přijít osobně, ale pošlou kamaráda, někoho z firmy, a podobně.

Proto policisté doporučují si podobné telefonáty ověřovat. Jeden ověřovací telefonát je totiž může zachránit od vydání peněz člověku, kterého vůbec neznáte. A samozřejmě, když už se někdo snaží vylákat peníze, tak je nejlepší kontaktovat policisty.

autor: Eva Malá
Spustit audio