Bazalka a levandule - používané, ale málo využívané! Skrývají v sobě daleko víc...

16. červenec 2015

Dnes se zaměříme na bylinky, které se běžně užívají v kuchyni, a které by stálo za to užívat častěji, protože krom vůní a chutí v pokrmech pomáhají i našemu zdraví. Jde o bazalku a levanduli.

Bazalka

Jednou z nich je beze sporu bazalka. Je v ní obsaženo mnoho skvělých látek - vitaminy, minerály, esenciální oleje, zdravé omega 3 mastné kyseliny a spousta silic a tříslovin. Díky těmto látkám má bazalka příznivé účinky na trávení a metabolismus, stimuluje tvorbu žluči, funkce žaludku a střev. Pokud si ji budete přidávat k tučným a těžkým jídlům, hodně tak svému tělu pomůžete s jejich trávením.

O bazalce se také mluví jako o bylince dobré nálady, protože pozitivně působí na nervový systém - ulevuje při bolestech hlavy, pocitech úzkosti a stresu.

Nesmíme zapomenout na její protizánětlivé účinky. Olej z listů bazalky dokonce funguje i tam, kde už bakterie nereagují na klasická antibiotika. Je proto vhodným doplňkem při léčbě zánětů v krku a ústní dutině a při infekcích dýchacího ústrojí, při špatně se hojících zánětech na kůži. Využívá se také při bolestech kloubů a revmatu. Dříve se dokonce její olej používal k balzamování těl a také do elixírů lásky.

Neměla by se ovšem užívat v těhotenství kvůli vysokému obsahu estrogenu. Opatrně by s ní měli zacházet také kardiaci, protože mírně zvyšuje krevní tlak.

Bazalkové pesto

Bazalkové recepty proti špatné náladě a pro zdraví

Proti špatné náladě a také proti nespavosti se osvědčuje popíjet navečer po jídle dvě deci bazalkového vína. To si připravíte tak, že do jednoho litru bílého vína naložíte 50 gramů natrhaných lístků bazalky. Necháte týden louhovat při pokojové teplotě v přiklopené nádobě, poté scedíte a přidáte polévkovou lžíci medu. Víno uchovávejte v chladu.

Uklidňující účinky bazalky pocítíte i v případě, že si její lístky přidáte do koupele. Takto použitá bazalka pomáhá i při astmatu a onemocnění dýchacích cest.

Prospět by vám měl také odvar z bazalky - hrst bazalkových listů necháte přejít varem v půllitru vody a necháte půl hodiny stát. Odvar pak můžete kloktat při bolestech v krku a při zánětech v ústní dutině, případně si z něj můžete dělat obklady na bolavé klouby, na záněty a poranění na kůži.

Bazalkový odvar je vhodný také jako vlasová voda, která vyživuje pokožku a zabraňuje vypadávání vlasů. Drobná poranění a štípance pomůže zhojit i čerstvá šťáva z rozmačkaného lístku bazalky.

Levandule

Medonosná levandule

O levanduli jsme si v jednom z předchozích dílů Minuty o zdraví říkali, že její vůně odpuzuje hmyz. Právě ta vůně ale prospívá nám lidem. Je všeobecně velmi oblíbená, a po právu, protože má velmi uklidňující účinky.

Pokud jste často stresovaní, nebo vás trápí nespavost, pak byste měli levandulí osadit svoji zahradu nebo balkón, často si k jejím listům a květům čichat a bylinku také sušit. Nasušené levandulové květy v plátěném sáčku pod polštářem, případně v misce na nočním stolku, vám pomohou lépe usínat.

Koupel s přidáním sušené levandule, nebo s pár kapkami levandulového oleje, působí jako balzám na nervy, ulevuje při bolestech hlavy a kloubů a navíc má desinfekční účinky na pokožku - působí jak proti bakteriím, tak proti plísním. Levandulovou koupelí si tedy prospějete komplexně.

Užívání levandule snižuje krevní tlak, proto by s ní měli zacházet opatrně lidé s nízkým tlakem.

Recepty, jak používat levanduli

Už v Bibli se píše o levanduli jako o bylině, která má mnoho magických a léčebných účinků. V době morových epidemií byla považována za ochranu před nemocí. A celkem právem, protože chrání před množením mikroorganismů.

Obsahuje látky, jako jsou silice, třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. Tinktura se silicemi levandule používaná prokrvuje pokožku a je proto vhodná při léčbě revmatismu, dny a vůbec při bolestech kloubů a svalů.

Levandulové sušenky

Ze sušených květů si můžete připravovat čaj, který dokáže zklidnit mysl - zhruba jednu polévkovou lžíci květů spařte ve čtvrt litru vody, nechte 10 minut stát a poté pomalými doušky vypijte. Kromě příznivého účinku na nervovou soustavu má čaj blahodárné účinky také na střeva a žaludek.

K masážím si můžete vyrobit domácí levandulový olej ze suchých květů. Naplňte jimi sklenici a zalijte je slunečnicovým olejem tak, aby byly ponořené. V teplé místnosti nechte stát asi týden, poté sceďte a přelijte tím sklenici květů - tentokrát čerstvých. Opět nechte týden luhovat a poté sceďte přes plátno.

Olejem se můžete nejen masírovat, ale můžete ho přidávat i do koupelí a k ošetřování problematické pokožky například s akné nebo ekzémy. S nimi vám pomůže také domácí mast - rozehřejte ve vodní lázni půl kilogramu vepřového sádla a přidejte tolik čerstvých levandulových květů, aby vznikla hustá kaše. Nechte stát do druhého dne a hmotu opět rozehřejte tak, aby šla přecedit.

Mast skladujte v lednici. Používat ji můžete na masáže kloubů a svalů, na vyrážky, jako pleťový krém a oceníte ji také při péči o chodidla s plísňovým onemocněním a s popraskanou kůží.

Přidáme ještě jeden recept, který bude lahodit vaší duši, nervům a chuťovým buňkám: rozdrcené čerstvé květy levandule přidejte do klasického lineckého těsta a napečte si levandulové sušenky. Stačí dvě polévkové lžíce na dvacet deka mouky. Ve Francii toto pečivo s oblibou patří k pochoutkám, které potlačují stres a vzbuzují pohodu.

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio