Autonomní auta a koncept Smart City by mohly udržet v Ústí nad Labem vzdělané lidi

7. prosinec 2017

V Ústí nad Labem by mohla v budoucnu jezdit samořiditelná auta. Uvažuje se totiž o tom, že by se ve městě tato autonomní vozidla testovala. Ústí nad Labem proto připravuje zakázku na studii, která má odpovědět například na několik otázek. Například jde o to, kde by taková auta mohla v Ústí jezdit.

„Samozřejmě bychom chtěli, aby nám prověřila, jestli máme možnosti umístit tady nějaké testovací polygony pro testování řízení autonomních vozidel. Pokud se zjistí, že ano, budeme s tím dál pracovat tak, abychom sem mohli přivést třeba nějakého investora, nebo firmu, která se tím zabývá, aby tu mohli testovat,“ komentoval důvody pro zadání studie náměstek ústecké primátorky Pavel Dufek z klubu Ústeckého fóra občanů.

Podle Ondřeje Smíška z děčínské dopravní fakulty ČVUT je testování aut v Ústí reálné. Důležité je podle něj právě určení konkrétní oblasti pro testování: „Každopádně by to byla nějaká předem určená zóna nebo trasa, která by sloužila.“

Podle Ondřeje Smíška se ale nedá počítat s tím, že by výzkumné společnosti nebo automobilky například přivedly do města víc vzdělaných lidí: „Pro ty společnosti je to „know how“, které si prostě budou tajit a budou třeba žít v nějaké bublině, do které se jen tak někdo nedostane.“

Myšlenka „Smart City“ už v Ústeckém kraji žije

Myšlenky na samořiditelná auta zapadají do tzv. „Smart City“, tedy do využívání moderních technologií pro zlepšení běžného života. Chytré technologie začal využívat například Ústecká kraj ve veřejné dopravě. Spustil testovací verzi internetového dispečinku, v reálném čase ukáže kde je konkrétní autobus a jaké má zpoždění.

Chytré technologie v rámci myšlenky „Smart City“ by mohly například městu Ústí nad Labem pomoci s udržením vzdělaných lidí. Nejde přitom jen pro dopravu ale také například o chytré hospodaření s vodou.

„Ústí nad Labem má obrovskou konkurenci v Praze, musí proto svým obyvatelům nabídnout kvalitní podmínky k životu,“ dodává prorektorka pro vědu ústecké univerzity Jiřina Jílková.

autor: bach
Spustit audio