Augustin Schramm – dříve hrdina, dnes podezřelý z vraždy Jana Masaryka

17. srpen 2023

Jeho život i smrt jsou opředeny řadou otazníků. Dříve hrdina, dnes podezřelý z vraždy Jana Masaryka. Řeč je o majoru Augustinu Schrammovi, který se narodil v roce 1907 v Liberci.

Sudetský Němec Augustin Schramm vystudoval průmyslovku. Ve 30. letech vstoupil do KSČ, později se stal dokonce členem jejího ústředního výboru.

Stál v čele severočeského mládežnického Komsomolu a v Teplicích založil protifašistickou organizaci Německá mládež v ČSR. V březnu 1939 utekl do Sovětského svazu. Tady se zřejmě stal agentem NKVD.

Prameny uvádí, že organizoval parašutistické výsadky na slovenské území. Po válce pracoval jako vedoucí oddělení pro otázky odbojového a partyzánského hnutí na ÚV KSČ a později na ministerstvu národní obrany. 

Někteří badatelé a historikové Schramma označují za velitele komanda, které spáchalo 10. března 1948 atentát na ministra zahraničí Jana Masaryka. Přímé důkazy ale chybí.

Schramm byl zavražděn čtyřmi výstřely z pistole na prahu svého vinohradského bytu o dva a půl měsíce později. K činu se přiznal studentský vůdce Miloslav Choc. Byl za to odsouzen k smrti.

Schramm patří mezi více než 20 lidí, kteří jsou s Masarykovou smrtí spojováni a zemřeli za zvláštních okolností nebo byli odsouzeni v politických procesech. Zda byl odstraněn kvůli zametení stop po atentátu, nebo šlo o akci protikomunistického odboje, není ani dnes úplně jasné.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.