Augustin Schramm – dříve hrdina, dnes podezřelý z vraždy Jana Masaryka
Jeho život i smrt jsou opředeny řadou otazníků. Dříve hrdina, dnes podezřelý z vraždy Jana Masaryka. Řeč je o majoru Augustinu Schrammovi, který se narodil v roce 1907 v Liberci.
Sudetský Němec Augustin Schramm vystudoval průmyslovku. Ve 30. letech vstoupil do KSČ, později se stal dokonce členem jejího ústředního výboru.
Stál v čele severočeského mládežnického Komsomolu a v Teplicích založil protifašistickou organizaci Německá mládež v ČSR. V březnu 1939 utekl do Sovětského svazu. Tady se zřejmě stal agentem NKVD.
Prameny uvádí, že organizoval parašutistické výsadky na slovenské území. Po válce pracoval jako vedoucí oddělení pro otázky odbojového a partyzánského hnutí na ÚV KSČ a později na ministerstvu národní obrany.
Někteří badatelé a historikové Schramma označují za velitele komanda, které spáchalo 10. března 1948 atentát na ministra zahraničí Jana Masaryka. Přímé důkazy ale chybí.
Schramm byl zavražděn čtyřmi výstřely z pistole na prahu svého vinohradského bytu o dva a půl měsíce později. K činu se přiznal studentský vůdce Miloslav Choc. Byl za to odsouzen k smrti.
Schramm patří mezi více než 20 lidí, kteří jsou s Masarykovou smrtí spojováni a zemřeli za zvláštních okolností nebo byli odsouzeni v politických procesech. Zda byl odstraněn kvůli zametení stop po atentátu, nebo šlo o akci protikomunistického odboje, není ani dnes úplně jasné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.