Augusta Rozsypalová – učitelka, politička a bojovnice za práva žen, rodačka z Jirkova

Jednou z největších severočeských bojovnic za práva žen byla Augusta Rozsypalová, která se narodila v roce 1857 v Jirkově.

Vzdělání získala u Voršilek a žila v klášteře jako jeptiška.

Když po pěti letech řád opustila, stala se vyhledávanou a úspěšnou učitelkou. Pořádala přednášky, divadelní představení a cvičila sborový zpěv.

Působila na Plzeňsku a Kladensku. Psala básně, beletrii pro dívky i články do časopisů. Vlastním nákladem vydávala dva roky časopis Žena.

Jako jedna ze zakladatelek ženského křesťanskosociálního hnutí se pak začala angažovat i v politice.

V roce 1919 se stala členkou výkonného výboru Československé strany lidové. O rok později získala poslanecký mandát v Národním shromáždění.

Usilovala o širší volební právo žen a také o jejich právo k získání vysokoškolského vzdělání. Kritizovala rozvodový zákon a bojovala proti podřízenosti ženy vůči muži. Emancipace byla podle jejích slov vymaněním se z ospalosti ducha, nikoli odhozením pravé ženskosti.

Augusta Rozsypalová, která rovněž stála v čele Svazu katolických ženských spolků v Čechách, byla v roce 1925 zvolena senátorkou. Ještě před zahájením mandátu ale zemřela. Za své aktivity obdržela papežský řád.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.