Ani dva roky po rozsáhlém požáru v Českém Švýcarsku se obyvatelé Mezné necítí bezpečně

15. květen 2024 11:13

Od ničivého požáru v národním parku České Švýcarsko letos v červenci uplynou dva roky. Následky jsou tam stále patrné. Oheň mají v živé paměti i sami obyvatelé obce Mezná na Děčínsku, kde plameny zničily tři domy. Policie ze založení požáru viní 37letého muže z Děčínska, který 16. května ráno stane před soudem.

Procesu se plánuje zúčastnit řada poškozených, mezi nimi i chalupář Pavel Kozdera. „Tehdy přišla policie a řekla, že máme 20 minut na evakuaci. Nemohl jsem spát, ve čtyři ráno jsem se probral, šel jsem si pustit televizi a vidím tam, jak náš skleník olizují plameny. Pod tím byl přitom titulek, že hasiči museli Meznou opustit, protože jim šlo o život,“ vzpomíná.

Jeho rodinná chalupa nakonec ale jako zázrakem požáru unikla – plameny se zastavily u plotu, kde byl i kovový dřevník.

Dva ze třech domů, které poškodil rozsáhlý požár v roce 2022, nechali majitelé srovnat se zemí. Teď je na jejich místě jen prázdná zahrada.

Správa národního parku posílila protipožární opatření

„Kdyby tady správa parku letos na jaře nevysázela semenáčky, tak by tady nebyla ani ta bříza. Byla by tu měsíční krajina, protože se tu nechytilo vůbec nic. Já sice chápu, že někdo fandí mechům, ale ta přirozená obnova lesa trvá dle mých informací zhruba 140 let, takže toho já už se nedožiju,“ dodává Kozdera.

Na území parku se zvýšilo i množství hasební vody. Kromě tří vaků na 50 000 litrů vody a 13 malých kubíkových nádrží obnovili správci parku i historickou nádrž Na Tokáni.

Vstup do lesů teď strážci parku upravují i podle počasí, a to prostřednictvím protipožárního semaforu.

V souvislosti s posledním velkým požárem viní policie 37letého muže z Děčínska. Podle obžaloby dosáhly škody při požáru zhruba 270 milionů korun.

Spustit audio

Související