Andrej Babiš v centrále CIA? To se obvykle nestává, říká Madeleine Albrightová
Bývalá americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightová často vzpomíná na intenzivní česko-americké diplomatické vztahy v dobách prezidentů Billa Clintona a Václava Havla. Jsou dnes vztahy jiné? A jak vnímá setkání Andreje Babiše a Donalda Trumpa v Bílém domě?
„Lidé jsou šťastní, že se prezident Trump viděl s premiérem. Nejvyšší představitelé se neviděli už osm let, nevím, co to znamená, ale my jsme se vídali mnohokrát. Všichni jsme byli nakonec docela dobří kamarádi,“ vzpomíná.
Madeleine Albrightová: Mladá generace musí myslet na svou úlohu v demokracii

Fašismus - varování. Přesně tak se jmenuje nová kniha bývalé ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové, která se objeví i na pultech českých knihkupectví. Z názvu lze odvodit, že tématem je ohrožení svobody a demokracie v současném světě.
Ohledně setkání Trumpa s Babišem připouští, že oba politici spolu jednali docela dlouho a doufá, že si oba představitelé rozuměli. „Takové vztahy jsou důležité,“ dodává s tím, že zajímavá je i návštěva Andreje Babiše v centrále americké CIA v Lagnley, což podle ní není normální a obvykle se to nestává.
Důležité také je, že oba politici mluvili o kauze Huawei nebo o dodávkách plynu, protože Amerika se nedívá dobře na to, co se děje s plynovodem Nord Streamem. Taková témata jsou podle Albrightové důležitá pro obě země.
Lidé si zde neváží toho, co dělal Václav Havel.
Madeleine Albrightová
Poslední kniha Madeleine Albrightové, která vyšla i v Česku, se jmenuje Fašismus – Varování. A jak sama říká, knihu by napsala, i kdyby byla americkou prezidentkou Hillary Clintonová.
„Vidíme stále více rozdělenou společnost, a proto jsem se rozhodla, že by bylo důležité se podívat na historii fašismu, a také se podívat, co se momentálně děje v určitých zemích,“ vysvětluje s tím, že jí znepokojuje situace například v Maďarsku, Turecku, Venezuele…
Dává Donald Trump přednost evropským populistům než představitelům tradičních stran? A dokázalo by NATO existovat bez Spojených států?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko chce buď uzavřít mír za svých podmínek, nebo docílit toho, aby se z jednání stáhl Trump, říká Bříza
-
Hokejisté Brna zvítězili v pátém finále na ledě Pardubic 4:2. Kometa sérii vede a je krok od titulu
-
ONLINE: Střela z ruského útoku na Kyjev měla podle Zelenského díly i z USA. Vyšetřování pokračuje
-
Řez na ministerstvech a Úřadu vlády. Padli čtyři státní tajemníci, půlka z nich neobstála v konkurzu