Andrej Babiš v centrále CIA? To se obvykle nestává, říká Madeleine Albrightová

Největší audioportál na českém internetu

Bývalá americké ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightové v Praze | Foto: Filip Jandourek

Je divná doba. Všechny věci, které jsme viděli po druhé světové válce, jsou zapomenuté, říká Madeleine Albrightová

Bývalá americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightová často vzpomíná na intenzivní česko-americké diplomatické vztahy v dobách prezidentů Billa Clintona a Václava Havla. Jsou dnes vztahy jiné? A jak vnímá setkání Andreje Babiše a Donalda Trumpa v Bílém domě?

„Lidé jsou šťastní, že se prezident Trump viděl s premiérem. Nejvyšší představitelé se neviděli už osm let, nevím, co to znamená, ale my jsme se vídali mnohokrát. Všichni jsme byli nakonec docela dobří kamarádi,“ vzpomíná.

Madeleine Albrightová: Mladá generace musí myslet na svou úlohu v demokracii

Madeleine Albrightová

Fašismus - varování. Přesně tak se jmenuje nová kniha bývalé ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové, která se objeví i na pultech českých knihkupectví. Z názvu lze odvodit, že tématem je ohrožení svobody a demokracie v současném světě.

Ohledně setkání Trumpa s Babišem připouští, že oba politici spolu jednali docela dlouho a doufá, že si oba představitelé rozuměli. „Takové vztahy jsou důležité,“ dodává s tím, že zajímavá je i návštěva Andreje Babiše v centrále americké CIA v Lagnley, což podle ní není normální a obvykle se to nestává.  

Důležité také je, že oba politici mluvili o kauze Huawei nebo o dodávkách plynu, protože Amerika se nedívá dobře na to, co se děje s plynovodem Nord Streamem. Taková témata jsou podle Albrightové důležitá pro obě země.

Lidé si zde neváží toho, co dělal Václav Havel.
Madeleine Albrightová

Poslední kniha Madeleine Albrightové, která vyšla i v Česku, se jmenuje Fašismus – Varování. A jak sama říká, knihu by napsala, i kdyby byla americkou prezidentkou Hillary Clintonová.

„Vidíme stále více rozdělenou společnost, a proto jsem se rozhodla, že by bylo důležité se podívat na historii fašismu, a také se podívat, co se momentálně děje v určitých zemích,“ vysvětluje s tím, že jí znepokojuje situace například v Maďarsku, Turecku, Venezuele…

Dává Donald Trump přednost evropským populistům než představitelům tradičních stran? A dokázalo by NATO existovat bez Spojených států?

autoři: Marie Bastlová , prh

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.