Adolf Beckert – osobnost české sklářské moderny z České Lípy

6. květen 2026

Ke klíčovým osobnostem české sklářské moderny první třetiny 20. století patřil Adolf Beckert, který se narodil v roce 1884 v České Lípě.

Po sklářské škole v Novém Boru absolvoval pražskou UMPRUM a Debschitzovu školu v Mnichově.

Stal se uměleckým vedoucím v prestižní sklárně Lötz v Klášterském Mlýně. Později spolupracoval s firmami Curt Schlevogt a Heinrich Hoffmann. Byl také ředitelem Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. 

Nejcennějšími Beckertovými pracemi jsou luxusní leptané vázy s tmavým dekorem na světlém skle a figurálními motivy. Ještě dnes se často objevují v muzeích i na aukcích.

Sběratelsky cenné jsou také jeho Stínové figury – siluetové postavy inspirované antikou nebo symbolikou. Dále to byly vázy, flakony nebo ryté a leptané nápojové soupravy.

Beckertovy práce dokumentují přechod od historizujících dekorů k modernímu designu ve stylu art deco. Na mezinárodní výstavě dekorativního umění v Paříži v roce 1925 získaly zlatou medaili.

Adolf Beckert zemřel v roce 1929 v České Lípě.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.