Adam Černý: Karel III. jako král pro 21. století? Už teď dává najevo, že monarchii promění

19. září 2022

Spojené království se dnes naposledy loučí se zesnulou panovnicí Alžbětou II. Zároveň však vstřebává první dojmy z nástupu nového monarchy. Bude Karel III. králem pro 21. století? Jak naplní roli, na kterou se tak dlouho připravoval? A co od něj očekává jeho lid?Novinář Adam Černý v audiozáznamu ještě promluví o pohřbu panovnice jako o události světového řádu a připomene základní milníky Alžbětiny dlouhé vlády.

Alžběta II. nastupovala na trůn na počátku 50. let, v době, kdy zuřila studená válka. „Jejím premiérem byl Winston Churchill, který pomohl Velké Británii porazit nacistické Německo. A britská koloniální říše se rozpadala,“ připomíná v pořadu Jak to vidí... novinář Adam Černý.

Dnešní Spojené království je jiné než to z počátku 50. let. „Pořád je to mocnost, ale mnohem menšího řádu. Stejně tak hlava státu má dnes mnohem menší vliv a dosah. Proto se od nového krále bude očekávat, že se tomu nějakým způsobem přizpůsobí, aniž by utrpěla újma a sebevědomí státu a jeho občanů,“ domnívá se komentátor.

Stíny minulosti

O nic jednoduchého ale nepůjde. Jak Černý upozorňuje, britský národ se teď sice semkl pod vlajkou odchodu, brzy ale přijdou všední dny. „Spojené království bude čelit dopadům koronakrize a energetické krize. Sociální napětí s tím spojené se bude určitě projevovat i v životě monarchie a bude ovlivňovat vládu hlavy státu.“

Čtěte také

Karel III. se bude muset vyrovnávat i s problémy koloniální minulosti. „Tendence odejít z Commonwealthu tady byly vždycky,“ připouští Černý. Nejde jenom o touhy Skotska po nezávislosti. Podobné tendence jsou patrné i mezi členy, kteří spadají do oblasti karibského moře. Pokusy byly i v Austrálii a mluvila o nich i novozélandská premiérka.“

Na pořadu dne to ale zřejmě není. Dá se ale očekávat, že se toto téma, dnes utlumené odchodem Alžběty II., vrátí. „Není to ostatně tak dlouho, co princ William a jeho žena Kate čelili při návštěvě Karibiku protestním demonstracím, kde zaznívaly požadavky, aby se Británie omluvila za koloniální éru, nebo dokonce aby platila finanční náhradu.“

Příprava na životní roli

Rozdíl mezi nástupnictvím Alžběty II. a jejího nejstaršího syna je i v životních zkušenostech. „Alžběta byla velmi mladá, zatímco Charles nastupuje na trůn jako zralý muž. Příští rok mu bude 75 let a na svoji královskou roli se připravoval mnoho let velmi důkladně.“

Čtěte také

Ze zcela objektivních biologických důvodů ho ale nečeká tak dlouhá doba, kdy bude moct jako hlava státu ovlivňovat život monarchie. Přesto se Černý domnívá, že se Karel III. pokusí, byť třeba symbolickými gesty, monarchii proměnit. „Už dal najevo, že omezí rozsah členů rodiny v nejužším královském kruhu. Jednak tím omezí náklady s tím spojené, jednak tím zabrání nepříjemným dopadům případných dalších skandálů.“

Přesto se Karel III. netěšil takové popularitě jako jeho matka. „Dnes, pod odchodu Alžběty II., vypadají očekávání lidu spontánně. Ještě nedávno se ale skoro polovina lidí v průzkumech vyjadřovala pro princovu abdikaci. Uvidíme, jak dokáže novou roli naplnit. Nicméně se dá očekávat, že do veřejného politického prostoru své osobní preference promítat nebude. Stejně jako to nedělala Alžběta,“ uzavírá Adam Černý.

autoři: Jan Burda , Adam Černý , opa
Spustit audio

Související