8. říjen: černé dny Sokola a idol školaček

Gymnastické cvičení v Sokole
Gymnastické cvičení v Sokole

Dnes je pondělí 8. října, svátek má Věra. My Češi si máme takovou tendenci pořád na něco stěžovat. I když se vlastně máme docela dobře.

Jen si vezměte, jak se nám vlastně pěkně v klidu žije. Proti našim předkům se máme miliónově. Asi těžko by se vám stalo, že by k vám domů vtrhla policie, zatkla vás, a to všechno jenom proto, že si občas oblečete trenky a tričko a jdete si zacvičit.

Zdá se vám to jako nadsázka? Kdepak! Právě tohle se přihodilo 8. října 1941 českým Sokolům. Gestapo v noci na 8. října 1941 pozatýkalo 1500 sokolských činovníků.

Němci je uvěznili v Terezíně a odtud většinu deportovali do Osvětimi. Ošklivý den, a pokud vím, Sokolové, dnes už zase pro jednou povolení, si ho dodnes připomínají.

Vzpomínáte si na hity jako Rádio a já, nebo Celá škola už to ví. Má je na svědomí Stanislav Procházka mladší. A proč si říkal mladší?

On už jeho tatínek byl svého času dost populární, pravda v o dost jiném hudebním žánru. Tak aby se to nepletlo. Stanislav byl idolem hlavně, jak by se dnes řeklo, teenagerek. Spolupracoval třeba s Lucií Bílou. Jenže jeho kariéru zastavila velmi zrádná Parkinsonova choroba. Nedožil se ani 50 let. A právě dnes by mu bylo 64. Tak si vzpomeňte. Hezký poslech přeje Petr Beran.