7. listopad: rána z Aurory a zpěvačka z Black Milk

Křižník Aurora (2011)

Dnes je středa 7. listopadu, svátek má Saskie. Já když si vzpomenu na 7. listopady svého dětství, ne a ne z hlavy vyhnat křižník se třemi komíny a nějakým tím dělem

Nic jiného jsme v té době ve výtvarce nekreslili. Jmenoval se Aurora a mám pocit, že bych ho po tom pravidelném tréninku ještě pořád svedl. Taky jsem se těšil na lampionový průvod, protože ten u nás ve Slaném končil v letním kině a vždycky nám pak pustili „Jen počkej zajíci“.

Jenom mi vrtalo hlavou, proč se sakra slaví říjnová revoluce, když je 7. listopadu. Pochopil jsem to až později. V Rusku měli v té době prostě jiný kalendář.

V roce 1917 odstartoval v Petrohradu výstřel z Aurory onu známou revoluci, která byla vlastně na začátku taková větší pouliční potyčka, a skončilo to vládou komunistů skoro v půlce Evropy.

Dlužno dodat, že ta doba nebyla jednoduchá a v Rusku byla taková bída, že obyčejným lidem byla nějaká politika vcelku fuk.

Pojďme popřát k narozeninám. Znáte kapelu Black Milk? Kdysi jí založily tři sličné zpěvačky a jednou z nich byla i Helena Zeťová.

Formace pohromadě nevydržela a Helena taky dlouho bydlela v Řecku se svým přítelem. Teď je na sólové dráze a prý chystá nové album. Dnes je jí 38 let.  Hezký poslech přeje Petr Beran.