7. březen: zrod telefonu a učitelka z Pelíšků

7. březen 2019

Vsadil bych se, že už jste dneska měli v ruce minimálně jednou telefon. Třeba vám slouží i jako budík.

Mám pocit, že by se jeho vynálezce, pan Bell divil, co všechno dneska tyhle přístroje zvládnou. Proč mluvíme o telefonech?

Právě 7. března 1876 si totiž Alexandr Graham Bell nechal tenhle stroječek patentovat. A proč? Od mala se zabýval zvukem a výchovou hluchoněmých.

Vyrůstal totiž se sluchově postiženou maminkou, a protože to byl chlapík chytrý, připsal si na své konto ještě mikrofon a gramofon.

A teď přání jedné z nejsympatičtějších filmových učitelek. Nikdy nezapomenu na ten záběr z Pelíšků, kdy stojí Eva Holubová u tabule na rodičovském sdružení, na černé desce je napsáno jisté nepublikovatelné slůvko a do dveří vchází vyděšený Jiří Kodet.

Já myslím, že všichni víte, jakou scénu mám na mysli. To se takzvaně neochodí, stejně tak, jako herectví Evy Holubové, která byla za tu roli nominována na Českého Lva. Dnes je jí 60 let. Gratulujeme. 

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...