60 krav žije na výsypce hnědouhelného lomu hned vedle pracujícího rypadla. Spokojeně

14. září 2017
Krávy na šachtě

Vypadá to podivně. Rypadlo chrlící hnědé uhlí je jen kousek od nás. Přesto stojíme uprostřed stáda krav. „Holky, pojďte sem,“ láká je Jaromír Staněk ze společnosti Rekultivace. Právě rekultivace jsou příčinou toho, že šedesátičlenné stádo žije na šachtě.

„Jsme na vnitřní výsypce lomu Vršany,“ říká mluvčí společnosti Czech coal Gabriela Sáričková Benešová. „Tohle je rekultivovaná plocha v lomu, který je plně funkční. Hned za tímhle valem se těží. Tady ale mají krávy plný klid.“

Právě zvířata dělají z rekultivovaných území skutečnou přírodu. Většinou jde o divoká, volně žijící zvířata. Krávy na Vršanské jsou výjimečné.

„Támhle mají zázemí. Kryté stání pro případ nepříznivého počasí, taky vodní plochu a malou písčitou pláž. Celý výběh vytyčuje elektrický ohradník,“ ukazuje součásti uhelné farmy Staněk. „Je to masné plemeno odvezené ze Šumavy. Jsou v podstatě bezúdržbové,“ dodává. Přesto je jezdí kontrolovat několikrát denně.

Krávy na šachtě

„Máme za letošek sedm telat. Asi se dá říct, že se jim tu líbí,“ hodnotí první sezonu chovu hovězího Jaromír Staněk. „Pro první dvě telátka jsme hledali jméno v anketě. Nakonec jsou to Anna a Marie,“ říká Sáričková. „Jsou to krásná česká jména a navíc šachty těchto jmen tu kdysi skutečně bývaly, takže to má i místně historickou souvislost.“

Jedna ze dvou pokřtěných krasavic přichází až k nám. „Vidíte tuhle hnědošedou? To je to úplně první narozené tele,“ ukazuje Staněk. Malá kravička je o poznání větší než další telátka ve stádu, které kontroluje mladý býk.

Původně jich bylo dvacet, teď už má stádo víc než šedesát hlav. „Na tenhle rozměr pozemku je možné umístit maximálně sto kusů dobytka,“ říká Sáričková.

Krávy na šachtě jsou zajímavá atrakce. Běžný smrtelník se k nim ale nedostane. Vnitřní výsypka je skutečně uvnitř dobývacího prostoru. „Alespoň jsou tu v klidu a v bezpečí,“ konstatuje muž, který se o ně stará. „Znáte lidi,“ konstatuje lakonicky.

Není ale vyloučeno, že se krávy objeví i na jiných výsypkách. „Zatím to úplně neplánujeme. Řekněme, že je to ve stádiu úvah,“ uzavírá naši návštěvu na neobvyklé farmě Sáričková.