55 let Romana Horkého a vzpomínka na Karla Kryla

5. březen 2019

Celý tento díl vydání pořadu Folková pohlazení se vlastně motá kolem kalendária významných osobností našeho žánru.

Připomeneme si narozeniny Honzy Vyčítala, výročí úmrtí Michala Tučného a hlavně Karla Kryla, protože od toho smutného okamžiku v těchto dnech uběhlo už pětadvacet let.

Zároveň je to ale také pětapadesát let od chvíle, kdy na tenhle svět přišel jiný velikán našeho žánru, autor takových hitů jako Zachraňte koně, Zrození hvězd, Čas rozchodů, Ahoj Peggy, Amulet, psáno na březové kůře ... a mnoha další písní, bez kterých táborové ohně neobejdou.

Roman Horký doslova ovlivnil celou generaci žánrových kytaristů, ukázal, že i trampská tématika se může hrát i v moderním hávu a v poslední době zdá se, že po stránce pracovních aktivit šlápl na plyn.

Nedávno svým příznivcům nadělil zpěvník, DVD z koncertu Kamelotu v Mahenově divadle v Brně a hlavně trojdílnou video školu, kde poodhaluje tajemství svých kytarových kejklů. Zároveň ale na svět přišlo další řadové album Kamelotu s názvem Země tvých dlaní. Budeme z něho ochutnávat plnými doušky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.