29. září: památka z vysílače a hanebná dohoda

29. září 2018
Stalo se dnes

Dnes je sobota 29. září, svátek slaví Michal. To je zase počasí, co říkáte? I pranostika si ho všímá: „Noc-li chladná před Michalem, tuhá zima přijde cvalem“.

Dnes ovšem musíme připomenout jeden z nejsmutnějších dní naší historie. Právě před 80 lety byla totiž podepsána Mnichovská dohoda.

Zástupci světových mocností si mysleli, že když dáme tomu knírkatému malíři pokojů naše, pravda tehdy hojně Němci obývané, pohraničí, že snad zabrání budoucí válce. No, nezabránili. A náš mladý, teprve dvacetiletý stát přišel o notnou část území.

O Mnichovu toho dnes ještě v našem vysílání uslyšíte hodně, a to z úst mnohem erudovanějších, tak pojďme raději dál.

Na severu, konkrétně v Liberci, ale zůstaneme. Právě 29. září byl před 13 lety vyhlášen Ještěd národní kulturní památkou.

Tenhle hotel a vysílač stojí nad Libercem od roku 1973 a to panorama nad Libercem si dneska bez něj ani neumíme představit.

Před ním stála ovšem na Ještědu pouhá horská chata a já myslím, a teď se budu trochu rouhat, že je nakonec z dnešního pohledu dobře, že vyhořela. Co myslíte? Hezký poslech přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.