180 pokut za 9 milionů korun. Zhruba taková je bilance kontrol ČIŽP za rok 2017 v Ústeckém kraji

12. červenec 2018
Česká inspekce životního prostředí
0:00
/
0:00

Česká inspekce životního prostředí se stále častěji zajímá o likvidaci odpadu. Například v Ústeckém kraji loni inspektoři zkontrolovali skládky a firmy zabývající se likvidací odpadu víc než 400krát. Největší prohřešek ale kontroloři našli v ochraně lesa.

Nejvyšší sankci totiž dostala soukromá firma za neobnovení lesa po těžbě dřeva kolem obcí Stebno a Chvalov na Ústecku. Pokutu ve výši dvou milionů korun ale zatím neuhradila.

Další velká pokuta pak padla za nepovolené odebírání povrchových vod pro zasněžování jednoho z lyžařských areálů v Krušných horách. Firma už pokutu přesahující milion korun uhradila.

Celkem inspektoři udělili v Ústeckém kraji v loňském roce zhruba 180 pravomocných pokut za zhruba 8 900 000. Kontroloři vyrazili na víc než 1 100 inspekcí. Stále častěji se přitom zajímají o kontrolu nakládání s odpady.

Potvrzuje ředitel ústecké pobočky České inspekce životního prostředí Jaroslav Vacek: „Trendem je zvýšené množství kontrol v odpadovém hospodářství, tam je ten nárůst znatelný.“

Podle ředitele celorepublikové inspekce Erika Geusse se do byznysu s likvidací odpadu zapojují také organizované skupiny.

„Na začátku inkasují peníze, a když pak s tím dokážou nějak nezákonně naložit, tak jim ty peníze zbydou. To je vidět klasicky u nebezpečných odpadů. Někdo se například potřebuje zbavit sudu s nějakou chemikálií a v dobré víře ho dá firmě, která předloží nějakou certifikaci, má povolení, že s tímto odpadem může nakládat, pak ale následuje řetězec firem, které si ty odpady protočí – tak, jak se to dělalo s lehkými topnými oleji,“ popsal Geusse.

V celém Česku udělila inspekce na 2 700 pravomocných pokut. Třetinu z nich tvořila pochybení spojená s nakládání s odpady.

Spustit audio

Související