15. únor: hokejový Jarda a geniální pianista

15. únor 2019
Stalo se dnes

Dnes je pátek 15. února, svátek má Jiřina. A my se asi shodneme na tom, že hokej je doslova a do písmene český národní sport.

Někdo kdesi spočítal, že například v Mostě se narodilo víc hráčů NHL, než třeba v Pittsburghu. Ale marná sláva, ten nejslavnější je rodák kladenský. Jistě víte, o kom je řeč.

Jaromír Jágr dosáhl v hokeji úplně všeho. Kde já mohl být, kdybych se v 8 letech, poté co mi Jarda osobně v PZ Kladno narazil sanici, na hokejovou dráhu zbaběle nevybodl. Jarda to neudělal a dotáhl svou kariéru opravdu daleko. Dnes je mu 47 let.

Abychom jen nesportovali, vzpomeneme člověka mnoha talentů – právníka, grafika, ale hlavně vynikajícího klavíristu.

Jiří Šlitr se narodil tady na severu, konkrétně v Jilemnici. Jeden by řekl, že z něj bude lyžař, ale kdepak. Vystudoval právničinu. Té se ovšem nikdy nevěnoval, a to je dobře.

O jeho kariéře rozhodlo setkání s Jiřím Suchým a založení divadla Semafor. Škoda, že ho nemohl vytvářet déle. Jiří Šlitr se narodil před 95 lety. Hezký den přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.