15. duben: zkáza Titaniku a naše národní muzeum

15. duben 2018
03758104.jpeg

Dnes je neděle 15. dubna, svátek má Anastázie. Tentokrát si, kromě jiného, ukážeme, že proti přírodě jsme prostě pořád takhle maličcí, i kdybychom si nakrásně mysleli, že ji můžeme překonat.

Ke dnešku se totiž poutá příběh asi nejslavnější lodi světa – Titaniku. Ve své době to byl největší a nejmodernější osobní parník. Však na něj byla společnost White Star náležitě hrdá. Mělo se jednak o v podstatě nepotopitelný zázrak moderní techniky. Jak to dopadlo, všichni víte.

Právě 15. dubna o půl třetí ráno klesl po srážce s ledovcem ke dnu. Smrt ve vlnách nalezlo přes 1500 lidí. Dodneška panují kolem Titaniku legendy a mýty. Třeba ta o hrajícím orchestru na palubě. Pravda to ovšem není.

Pojďme ale k veselejší události. K 15. dubnu se také váže vznik našeho Národního muzea. V roce 1818 se ale jmenovalo Vlastenecké muzeum v Čechách.

Zajímavý je jho vznik. O dva roky dříve totiž panovala v Čechách značná bída a neúroda. A tak císařpán nařídil sbírku na podporu chudých. Vybralo se opravdu hodně.

Hned v následujícím roce ovšem byla úroda bohatá a někteří z mecenášů se rozhodli, že věnované peníze, které zbyly, použijí právě na založení muzea. Bohatí pánové dnešní doby by si asi měli vzít příklad. Hezký poslech přeje Petr Beran.

Spustit audio
autor: Petr Beran
  • Historie
  • Publicistika

Související články