13. leden: první rozhlasový operní přenos a pán, který vymyslel Sněženky a machry

13. leden 2018
03679711.jpeg

Dnes je sobota 13. ledna. Svátek má Edita, a v kalendáři najdete třeba následující pranostiku: „Svatý Hilarius – vyndej saně, schovej vůz!“ Letos byste s těmi saněmi vzhledem k počasí asi daleko nedojeli. Ještě tepleji ale bylo v roce 1993, kdy se na teploměrech objevila hodnota 17,4 °C.

Na dnešek připadá jedno moc pěkné rozhlasové výročí – v roce 1910 se v Metropolitní opeře v New Yorku konalo představení, které vstoupilo do dějin. Protože právě toho slavného dne se uskutečnil první rozhlasový přenos opery v lidské historii. A přestože to bylo 13., vše vyšlo dokonale a přesně podle plánu.

Pokud patříte mezi příznivce televizních seriálů, určitě budete znát třeba Třetí patro, nebo Druhý dech. Anebo nesmrtelný film Sněženky a machři. Kdo spojuje všechny tyto tituly? Osoba scénáristy a dramaturga Ivo Pelanta.

Narodil se 13. ledna 1953. Od roku 1976 pracoval v Československé televizi a poté v České televizi coby dramaturg dramatické tvorby. Jeho dílka pravidelně kolují všemi televizemi a jsou stále oblíbená.