12. leden: první volba prezidenta a písnička co nastartuje srdce

Prezident Miloš Zeman

Je sobota 12. ledna, svátek má Pravoslav. Hory nám asi tento víkend nabídnou na severu spoustu radovánek, však taky horská střediska spouštějí po sněhové nadílce vleky.

V dnešním kalendáriu si vzpomeneme na naší první přímou volbu prezidenta. Dnes už nám přijde normální, že si hlavu státu volíme sami, ovšem dlouhou tradici tenhle úkon nemá. Dříve tuhle volbu vždy měli na starost poslanci. Teprve před 6 lety 11. ledna 2013 jsme se mohli poprvé vydat k urnám do prvního kola prezidentských voleb.

V prvním kole jsme mohli volit mezi 9 kandidáty a už za 14 dní se šlo podruhé. Zvítězil tehdy současný prezident Miloš Zeman.

Dnešek mi dává příležitost vzpomenout si na Marice Gibba. Tenhle člen bratrského tria Bee Gees měl na starosti kromě zpěvu i basovou kytaru. Zemřel 12. ledna 2003.

Zpočátku jeho bratři vyhlásili, že budou pokračovat v hraní pod názvem „Bee Gees“, a budou tak ctít památku zemřelého bratra. Ale později se rozhodli toto jméno nepoužívat, aby reprezentovalo skupinu takovou, jaká byla, když byli bratři společně.

Řekl bych, že právě Bee Gees se svou hudbou k filmu Horečka sobotní noci kdysi odstartovali diskománii. Zajímavostí je, že jedna z nejznámějších písní skupiny Staying Alive se využívá také jako resuscitační písnička, pomocí které se zdravotníci učí správné tempo při nepřímé masáži srdce. A to je, myslím, užitečná informace. Hezký poslech přeje Petr Beran.