V Augsburgu se konaly 74. Sudetoněmecké dny. Vídeňské vědecké dny

24. květen 2024

O svatodušním víkendu se v německém Augsburgu konaly už 74. Sudetoněmecké dny. Tentokrát s podtitulem Sudetští Němci a Češi společně pro Evropu.

Účastníci z Čech a Německa měli možnost potkat se s krajany a užít si pestrý program. Představila se řada folklórních skupin, bylo možné navštívit autorská čtení, promítání, přednášky a diskuze.

Mezi oficiálními hosty nechyběl ani předseda bavorské vlády Markus Söder, který je zároveň patronem sudetských Němců. Český velvyslanec Tomáš Kafka vyřídil pozdravy od prezidenta Petra Pavla.

V Augsburgu se konaly 74. Sudetoněmecké dny

Jako obvykle bylo také udělena cena Karla Velikého sudetoněmeckého krajanského sdružení. Tentokrát se jejím laureátem stal předseda evropské komise Jean-Claude Juncker.

Na sudetoněmeckých dnech v Augsburgu byl také kolega Richard Šulko, který tam pro náš magazín natočil reportáž.

Vídeňské vědecké dny – pod tímto názvem v Praze konala konference. Na programu měla kromě jiného výměnu zkušeností s revitalizací měst Vídně a Prahy. Představilo se tu umělecké sdružení Kreativní prostor Vídeň, které se zabývá otevíráním a využitím prázdných budov.

Jedna z členek tohoto sdružení, výtvarnice Ula Schneider byla hostem našeho magazínu.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.