Ústecká zoo při oslavě mezinárodního dne orangutanů upozorňovala na nebezpečí ničení pralesů kvůli pěstování palmy olejné

18. srpen 2019

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem se přidala k oslavám Mezinárodního dne orangutanů. Této příležitosti využila, aby upozornila, co tato zvířata ve volné přírodě ohrožuje.

Orangutani žijí jen na Borneu a Sumatře - právě na těchto indonéských ostrovech lidé kácí pralesy kvůli pěstování palmy olejné.

Želatinový dort s ovocem nedostala k svátku orangutanů jen Ňuninka s dcerou Cantik, ale také nejstarší orangutan, který žije v českých a slovenských zoologických zahradách. „Jedná se o křížence orangutana sumaterského a bornejského,“ prozradila Nikola Roštejnská z ústecké zoo.

„Samec se jmenuje Ferda a v letošním roce oslaví 5. října oslaví už 50. narozeniny. Přišel k nám v roce 2002 po ničivých povodních v pražské zoologické zahradě,“ dodala.

Na oslavě se návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavých a užitečných informací. Rovníkové pralesy se mýtí kvůli výsadbě palmy olejné. Ani její samotné pěstování není bez problémů.

„Palma olejná má slabý kořenový systém, takže nedokáže zadržet téměř žádnou vodu, což má za následek erozi půdy a když přijdou deště, vznikají tam obrovské povodně,“ popisoval pracovník zoo Matěj Kynšt s tím, že v pětatřiceti letech přestává palma plodit a na místě zůstává holá plantáž, kde je půda tak vyčerpaná, že se tam nemohou vracet původní vegetace.

Palmový olej je levný. Přidává se zhruba do poloviny potravin, které můžeme v obchodech koupit. „Jsou o hlavně sušenky, čokolády. Palmový olej se často používá také ke smažení. Někteří výrobci si ale už začali zakládat na tom, že palmový olej nepoužívají,“ dodává Matěj Kynžt.

Netýká se to ale jen potravin. Palmový olej najdeme v mýdlech, šamponech, pracích prášcích, biopalivech nebo krmivech pro zvířata.

„Ode dneška si začnu dávat pozor, jestli kupuji výrobky s palmovým olejem,“ říká dvacetiletá Bára, která se do zoo v sobotu také přišla podívat. Dodala, že dosud netušila, v jakém množství výrobků se palmový olej nachází. Pokud by se tak rozhodla většina lidí na planetě, klesla by poptávka a s ním i ničení rovníkových pralesů.

autoři: Gabriela Hauptvogelová , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Související