Tip na výlet: Bořeň

5. březen 2014

Ta nebo ten Bořeň? To jsou věčné dohady o rodu tohoto mimořádného znělcového útvaru, který se vypíná vysoko nad údolím řeky Bíliny. Jak se dostat až na samotný vrchol této dominanty Českého středohoří?

„Vrchol je vysoký 539 metrů, je na něm národní přírodní rezervace a jde o největší znělcový útvar ve střední Evropě.. Už cestou na vrchol jsou nádherné výhledy – na Milešovku, na Klapý, na Hněvín, na Zlatník…“ láká turistka Alena Tvrzníková.

Vydat se na Bořeň jde buď z parkoviště u chaty pod Bořní, nebo z vlakového nádraží Bílina – Kyselka. Na vrchol vede zelená turistická značka, klikatící se mezi skálami, které jsou oblíbeným cílem horolezců.

0:00
/
0:00

Ze severní strany jsou stěny tak vysoké, že horolezcům dokážou nahradit lezení ve vysokých horách. A pokud se dostanete, ať už po laně nebo pěkně po svých, až na samotný vrchol Bořně, čeká tam na vás kovová krabice s vrcholovou knížkou, do které se můžete podepsat nebo i popsat vaše dojmy z výstupu.


Zvětšit mapu
autoři: Eva Bucharová , Světlana Pavlátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.