Švédský cestovatel Sven Hedin v masarykovském Československu. Vášnivý sběratel motýlů Anton Hermann Fassl z Teplic
Tentokrát Sousedy otevíráme rubrikou Archivní návraty. V ní se vždy jednou do měsíce vydáváme do rozhlasového archivu, abychom zde našli nějakou zajímavou německojazyčnou nahrávku. Tou dnešní je nahrávka z října roku 1935. Tehdy Československo navštívil Sven Hedin, v té době velice známý a oblíbený švédský dobrodruh, cestovatel a autor strhujících cestopisů.
Procestoval téměř celý svět a mimo jiné objevil prameny Indu a Brahmaputry. Při své návštěvě Prahy Hedin prostřednictvím rozhlasu složil poklonu Praze a mladé republice a také pozdravil své čtenáře.
Ve své zdravici chválil prezidenta Masaryka jako apoštola míru a zastánce demokracie, která nedělá rozdíly mezi lidmi, ať jsou jakékoli národnosti nebo vyznání.
V této souvislosti je zajímavé, že zároveň byl zároveň obdivovatelem Adolfa Hitlera a nacionálního socialismu. I když na druhou stranu, snad i proto, že měl židovské předky, vystupoval proti perzekuci Židů. Některým z nich díky svým stykům s nacisty zachránil život.
Sběratel motýlů Anton Hermann Fassl
Výročí týdne patří Antonu Heinrichu Hermannovi Fasslovi. Narodil se 7. prosince 1876 se v Chomutově, později žil v Teplicích, kde jeho otec, starožitník a sběratel Anton Hermann Fassl starší otevřel soukromé muzeum a později pracoval jako kurátor teplického veřejného muzea.
K vědě a sbírání měl blízko i Anton Fassl mladší. Orientoval se na hmyz, zejména na motýly. Na začátku 20. století pracoval v Berlíně v přírodovědeckém institutu, a to až do roku 1906, kdy byl obviněn z krádeží sbírek motýlů a brouků a poslán do vazební věznice. Soud Fassla nejprve osvobodil s tím, že při krádežích nebyl zcela smyslech. Vedla ho k nim prý jeho nezkrotná sběratelská vášeň.
V následujících letech se Anton Hermann Fassl své sběratelské vášni začal věnovat naplno. V roce 1907 odjel na expedici do Jižní Ameriky. Po tři roky cestoval po Kolumbii a Bolívii, aby tam sbíral a studoval místní motýly. Orientoval se zejména na babočkovité a jako první popsal některé jejich druhy.
Zemřel v roce 1922 při své třetí cestě po Jižní Americe v brazilském státě Tefé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.