Rozhovor s organoložkou. Rodinný výlet do Vogtlandu. Smutný osud šumperského jasnovidce Leopolda Pospischila
O historických varhanách západních Čech a o studiu v Německu jsme si v kostele v Nečtinách u varhan z roku 1725 povídali s organoložkou Jitkou Chaloupkovou.
V dalším příspěvku si povíme o nových vlakových soupravách, které spojují Berlín a Prahu. V reportáži, kterou nám poslali kolegové z naší partnerské německé rozhlasové stanice MDR, se vydáme do Vogtlandu – do nového rodinného volnočasového parku vytvořeného z přírodních materiálů, který hned po otevření naplnili nadšení návštěvníci.
Závěr pořadu pak patří výročí týdne. Tentokrát si představujeme poněkud bizarní postavu – hochštaplera, jasnovidce a spisovatele Leopolda Pospischila, rodáka ze Šumperka, který vystupoval pod pseudonymem Kurt Loando.
Svým románem Říšský vysílač II hlásí rozčílil německé nacionální socialisty – nikoli však pro jeho nevalné kvality, ale protože v něm nepřímo kritizoval Adolfa Hitlera. Později se Pospischil přiřadil k odpůrcům Henleinovy strany a v době mnichovské krize navzdory své německé národnosti byl za zachování Československa.
Po připojení pohraničí k Německu byl proto Leopold Pospischil uvězněn v koncentračním táboře Dachau. Později byl převezen do Buchenwaldu, kde zemřel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.