Romantické torzo hradu Rýzmburk obdivoval i Karel Hynek Mácha
Cíl dnešního výletu bude opravdu romantický. Dosvědčuje to už fakt, že si ho na svých toulkách nakreslil básník Karel Hynek Mácha a dokonce kresbu pečlivě vybarvil. Míříme na Rýzmburk u Oseka.
Hrad Rýzmburk u Oseka je mimořádný nejen svým stářím, ale i významem a velikostí. Tak nejdřív k té velikosti. Víte, že Rýzmburk je o 86 metrů delší, než Pražský hrad? První písemná zmínka o něm je už z roku 1250, kdy se uvádí jméno majitele – Boreš z Rýzmburka. To znamená, že v té době už hrad stál.
A význam? „Hrad sloužil jako strážný pro karavany z Německa, a také fungoval jako obydlí,“ vysvětluje Jiří Kučera z občanského sdružení Na záchranu hradu Rýzmburka.
Na hrad se dostanete kdykoliv, protože Rýzmburk je celoročně přístupný. Vede na něj červeně značená trasa z Klášterního náměstí v Oseku a čeká vás tříkilometrová cesta po asfaltové silnici, počítejte s převýšením 400 metrů.
Pokud pojedete vlakem, vystupte na zastávce Osek město, přejděte koleje, dejte se vlevo a po asi 300 metrech vyjdete na silnici s červenou turistickou značkou. Zhruba za 2 kilometry budete u cíle.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka