Problémy s ubytováním sociálně slabých zažily v květnu i Lovosice. Na ulici se tam ocitlo zhruba 100 lidí

20. červen 2018 14:43

Zhruba sto lidí bez střechy nad hlavou. Tak to vypadalo 1. května v Lovosicích na Litoměřicku, kde se uzavřela ubytovna Červeňák. Během svátku práce, kdy nefungovaly úřady, se hodně z nich objevilo v lovosické charitě, která jim pomáhala situaci řešit.

Majitelem soukromé ubytovny Červeňak je firma, jejímž jednatelem je lovosický radní František Sedláček z hnutí ANO. Ten Českému rozhlasu řekl, že ubytovnu pronajali nájemci, který se prý zavázal, že tam ubytuje dělníky. To bylo v druhé polovině loňského roku.

Místo toho tam ale nastěhoval lidi na sociálních dávkách, kteří dostávali příspěvky na bydlení. Sedláček říká, že to s nájemcem začali po novém roce řešit, on ale přestal platit nájem. Po třech písemných upomínkách s ním proto vypověděli smlouvu.

Dluh je vyšší než 300 tisíc korun a firma proto chystá trestní oznámení. Sedláček ještě dodává, v jakém stavu ubytovnu dostali zpět: „No, abych to řekl slušně, bylo to prostě hrozný. Podpálené skříně, vykopané dveře, rozbité okno. Všude bordel, všude, doslova, všechno – no, katastrofa.“

Ubytovna už znovu funguje, ale pro dělníky

V současnosti už je ubytovna opět v provozu, firma ji pronajímá novému nájemci, který tam ubytovává dělníky.

Bývalý provozovatel ubytovny Martin Červeňák uvádí, že v ubytovně nebydleli nakonec dělníci, protože se mu nepodařilo naplnit kapacitu jen z těchto lidí. Musel proto prý přijmout i ty, které pobírají dávky v hmotné nouzi.

Říká, že se zadlužili i proto, že musel ubytovnu upravit dle požadavků hygieny a lidé mu prý neplatili tolik peněz, kolik měli. Zároveň uvedl, že o uzavření ubytovny se dozvěděl jen týden předem.

Zároveň ale uznal, že by ho nepřekvapovalo, kdyby pan Sedláček přišel s tím, že ubytovnu uzavře mnohem dřív, protože se tam objevovalo mnoho problémů. Dodal také, že pokud by ubytovna neskončila, musel by stejně s většinou z lidí postupně ukončit smlouvu.

Většina lidí z uzavřené ubytovny odjela k příbuzným

Celkem se z ubytovny muselo odstěhovat zhruba 30, převážně romských, rodin – dohromady zhruba 100 lidí.

Sociální pracovnice z lovosické charity Dagmar Lendelová popisuje, k čemu došlo hned po uzavření ubytovny: „Vznikla situace, že se tu srocovali lidé na charitě a my jsme vymýšleli varianty, kam by mohli jít. Protože si ale teď města své městské ubytovny chrání s tím, že je to prioritně pro občany města, takže nás pak odkazovali, ať ty lidi odešleme tam, kde mají trvalý pobyt.“

Většina z nich opravdu odjela do Liberce, nebo do jiných měst k různým známým a příbuzným. Problém měly dvě rodiny, kteří se neměly kam uchýlit. Jednu z nich ubytovala jiná rodina, která jim vyšla vstříc. Další rodina ještě chvíli v Lovosicích byla, ale nakonec se také odstěhovala.

Lidem s trvalým pobytem nabídlo město místo v městské ubytovně, kterou provozuje v Nádražní ulici. Platí v ní ale podmínky, že člověk nesmí být zadlužený a nesmí mít záznamy o tom, že by v minulosti narušoval veřejný pořádek.

Jednu rodinu tam město ubytovalo navzdory těmto pravidlům asi na 14 dní, aby nebyli na ulici. Starosta Milan Dian z hnutí ANO k tomu Českému rozhlasu řekl, že otázka systému vyplácení dávek je problém státu, který by ho měl nějakým způsobem vyřešit tak, aby nebyl zneužívaný.

autor: Lucie Valášková
Spustit audio

Související