Před Vrchlického divadlem v Lounech zřejmě bude mozaika připomínající výtvarníka Sýkoru

22. červen 2016

Zdeněk Sýkora, světově uznávaný výtvarník a také rodák z Loun, zhruba před 50 lety vytvořil pro Vrchlického divadlo v Lounech obdivovanou oponu, která ale během opravy zmizela. Před dvěma lety vznikl nápad, že by se opona mohla do města vrátit. Byla by zobrazená ve dlažbě na náměstíčku před divadlem, na takzvané piazzettě.

Tento týden zastupitelé rozhodli o tom, že Sýkorova mozaika v Lounech opravdu bude. O to usilovali i nadšenci z Loun, kteří kvůli piazzettě založili spolek Sýkora 2020, a také na její podporu iniciovali petici.

Podle předsedkyně spolku Štěpánky Slezákové je výborné, že by mozaika do 100. výročí od narození výtvarníka v roce 2020 mohla být na svém místě.

„Byl to pro nás rok příprav, jednání s politiky, počítání hlasů, učení se, jak podávat žádosti a získávat peníze… Je to pro nás veliká zkušenost a jsme moc rádi, že se to podařilo a že v tom můžeme pokračovat,“ svěřuje se Štěpánka Slezáková.

Město před dvěma lety požádalo o spolupráci dědičku autorských práv a manželku umělce Lenku Sýkorovou. Ta oslovila architekta Josefa Pleskota, který připravil studii piazzetty, ale pak se přípravy zastavily. Jak sama říká, teď dávala mozaice před divadlem poslední šanci.

Původní opona ve Vrchlickeho divadle. Autorem je Zdeněk Sýkora

„Pro mě je to velká úleva, protože se už to táhne dva roky… Jednou se to odsouhlasilo, mírný pokrok, pak jsme se dohadovali na licenční smlouvě, prostě vás to zatěžuje. Takže jsem řekla: ,Ne, už se to musí vyřešit jednou pro vždy!ʻ “

A zastupitelstvo města už to vyřešilo. Schválilo Pleskotovu studii, a co je stejně důležité, schválilo i výjimku z interních pravidel o zadávání veřejných zakázek. Díky té vypracuje projektovou dokumentaci k úpravě malého náměstí také Josef Pleskot, bez toho aniž by na ni město muselo vypsat výběrové řízení, což byla podmínka Lenky Sýkorové.

Peníze za licenci na užívání díla vrátí manželka Zdeňka Sýkory do realizace mozaiky

Radnice od dědičky práv zároveň koupila licenci na užívání díla za jeden milion korun. Tyhle peníze chce Lenka Sýkorová vrátit zpět.

„Nechci zatěžovat projekt touto částkou, takže jsem se rozhodla, že ji vrátím po zdanění zpátky, ale do realizace, nikoliv do projektu,“ vysvětluje Sýkorová.

Lenka Sýkorová před nalezenou plastikou

Náklady na stavbu jsou vyčíslené zhruba na sedm milionů a dvě stě tisíc korun. I když, jak potvrzuje Josef Pleskot, zatím nemůže přesně říct, z čeho mozaika bude.

„Od toho je ten projekt, abych mohl zkoumat materiály z hlediska odolnosti proti počasí a mechanickému poškození, to se musí laboratorně vyzkoušet,“ konstatuje Pleskot.

Smlouva mezi městem a Lenkou Sýkorovou stanovuje, že stavba piazzety musí alespoň začít do 31. srpna 2019, jinak licence zanikne.

Spolek Sýkora 2020 teď bude pokračovat ve shánění peněz na stavbu mozaiky, na kterou chce městu co nejvíce přispět. Nabídky na sponzorské dary má od příznivců lounského rodáka i Lenka Sýkorová.

autor: Lucie Valášková
Spustit audio