Planetárium o hledání jména pro exoplanetu v souhvězdí Rysa a také o tom, kdo a proč bude v Litoměřicích vrtat hluboko do země

16. červen 2019

Pojmenuj exoplanetu: astronomka Soňa Ehlerová – Centrum RINGEN aneb Geotermální Litoměřice: geofyzik a ředitel RINGEN Tomáš Fischer, manažer Antonín Tym aj. – Objevy a události – Mýty, omyly a novinky astronomie: Vyšplíchnutý Měsíc

V úvodním přehledu zajímavostí se mimo jiné dozvíte, jak lze za pomoci dronu identifikovat stromy napadené kůrovcem, prozradíme vám, že Národní muzeum získalo licenci na archeologické výzkumy v Sýrii a uslyšíte, kolik si musíte ušetřit na turistický výlet na Mezinárodní vesmírnou stanici s americkou NASA. (1:09)

Pojmenuj exoplanetu

Do konce září může každý Čech přijít s návrhem na pojmenování exoplanety XO-5b

V souhvězdí Rysa, které na noční obloze najdete mezi Velkou Medvědicí a Blíženci, můžete malým dalekohledem spatřit hvězdu XO-5, která se podobá našemu Slunci. Je podobného spektrálního typu, povrchové teploty i chemického složení, jen o malinko menší. Je od nás vzdálená 908 světelných roků. Vědcům se však i přesto podařilo zjistit, že kolem ní obíhá minimálně jedna planeta; velká a těžká asi jako Jupiter, pořádně horká – a stejně jako její mateřská hvězda nemá žádné „pořádné“ jméno. Říká se jí XO-5b.

Změnit to můžete i vy – v rámci globálního projektu NameExoWorlds, česky Pojmenuj exoplanetu, do kterého je zapojeno 100 zemí celého světa. Kdo tento projekt vyhlásil a při jaké příležitosti? Na to jsme se zeptali manažerky projektu, astronomky Soni Ehlerové z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, který českou část projektu zaštiťuje. (4:37)

Mýty, omyly a novinky astronomie a soutěž o knihu

Miroslav Zimmer ve své pravidelné rubrice představí novou teorii o vzniku Měsíce, podle které je náš souputník skutečným „bratrem“ Země. (18:03)

Zopakujeme si také otázku naší červnové soutěže, ve které můžete vyhrát dvě publikace vědeckého novináře Rüdigera Vaase „Prostě Einstein!“ a „Prostě Hawking" z produkce nakladatelství Grada Publishing. (20:58)

RINGEN: Geotermální Litoměřice

V Litoměřicích mají nové geotermální centrum. S jeho pomocí chtějí v budoucnu vytápět byty

V severočeských Litoměřicích se nachází jeden z uzlových bodů evropské sítě geotermálních testovacích lokalit – otevřeli tam výzkumnou infrastrukturu RINGEN, jejímž základním prvkem je dva kilometry hluboký vrt, ke kterému by v budoucnu měly přibýt vrty další a hlubší. V hloubce je totiž teplo. Voda, kterou tam pošleme, se v podzemí ohřeje a ven se pak čerpá teplá nebo dokonce horká. Dá se s ní topit a do budoucna by mohla posloužit i jako čistý zdroj elektrické energie. A to nejen v Litoměřicích – to, co se na severu Čech vyzkoumá a vyzkouší, bude pochopitelně využitelné i jinde.

Slavnostního otevření výzkumného centra RINGEN se letos 4. června zúčastnil Jan Bachorík. Ředitele RINGENu Tomáše Fischera, geofyzika Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se mj. ptal, kde se geotermální energie bere. Nákladnost projektu probral s manažerem výzkumné infastruktury RINGEN Antonínem Tymem, výzkumným pracovníkem Přírodovědecké fakulty UK, která je nositelem celého projektu. A své k tomu řekli i rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Martin Balej a starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. (22:09)

autor: frv
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.