Pavel Friedländer – čelní střelec bombardéru Wellington, válečný hrdina z Ústí nad Labem

27. květen 2024

Mořské hlubiny Biskajského zálivu se v roce 1942 staly posledním místem odpočinku válečného hrdiny Pavla Friedländera.

Narodil se v roce 1911 v Ústí nad Labem do židovské rodiny.  Vystudoval gymnázium a pracoval jako úředník.

Absolvoval vojenskou službu a po obsazení Československa nacisty uprchl do zahraničí. Na jaře 1941 se přihlásil k britskému letectvu. Po výcviku byl zařazen k 311. bombardovací peruti RAF. Šlo o jednotku pobřežního letectva provádějící hlídkové lety a útoky na ponorky.

Tři měsíce po prvním bojovém křestu absolvoval Pavel Friedländer osudný bojový let. Bylo to 29. září 1942. V letounu Wellington, kterého napadla čtyři německá letadla, byl na pozici čelního střelce.

Po neúprosném souboji trvajícím tři čtvrtě hodiny odletěli Němci s nepořízenou. Těžce poškozený Wellington ale musel po 90 minutách nouzově přistát na moři nedaleko britského pobřeží.

Je pravděpodobné, že byl v tu dobu Pavel Friedländer těžce zraněn, protože se jako jediný z potápějícího letadla nedostal. Jeho tělo nebylo nalezeno. Ostatní se zachránili na gumovém člunu.

Válečnému letci Pavlovi Friedländerovi udělilo město Ústí nad Labem v roce 2006 čestné občanství.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.