O posledních věcech

17. listopad 2010

Prožíváme svůj život co nejlépe? Pokud bychom měli zítra zemřít – co po nás zůstane? Čistý stůl a lidé, kteří na nás budou vzpomínat – nebo rozvrácená rodina, dluhy, a schránka s popelem, pro kterou si nikdo nepřijde…?

Zdá se vám to morbidní? Kdeže… Tohle všechno jsou obyčejné lidské starosti. Jen jsme v posledních letech zapomněli, že svět není jen krásný, mladý a silný. Stáří, umírání a smrt jsme přestali vnímat. Prodejci dušičkových věnců a svíček by možná řekli, že je to docela dobrý kšeft a rok co rok je těch lidí na hřbitově dost na to, aby si vydělali. Jenže koupit věneček, zapálit svíčku, otočit se na podpatku – a nashle zase za rok, to je poněkud pokleslá forma vnímání smrti. Kde se bere okázalý nezájem o umírání a smrt, když nás to všechny čeká? A jak dnes umíráme? Dovoluji si předložit tuto první, velmi hrubou zprávu o posledních věcech člověka. V následujících minutách budou o stáří, umírání a smrti hovořit psycholožka Hana Hluštíková, pražský biskup Václav Malý, chirurg Bořek Zasadil, psycholog Jaro Křivohlavý, ředitelka domova pro seniory Jana Černá a římskokatolický kněz Vilém Štěpán.

0:00
/
0:00
autor: David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.