Nejslavnější operetní diva meziválečné Evropy se narodila ve Varnsdorfu

8. února 1879 se ve Varnsdorfu narodila Marie Günther, známá jako Mizzi Günther. Rakouský dramatik Artur Schnitzler o ní řekl: „Kdyby měla mít vídeňská opereta pomník, musel by mít podobu Mizzi Günther“.

Mizzi vyrůstala v Liberci, kde se jí patrně dostalo pěveckého školení. Debutovala v roce 1897 v letním divadle Jana Pištěka na Královských Vinohradech. Pak získala angažmá v Hermannstadtu, dnešním rumunském Sibiu. Po dvou letech odešla do benátského operetního divadla ve Vídni, odtud do Karlových Varů a Teplic.

V roce 1901 byla angažována do vídeňského Carltheatru, kde zaznamenala svůj první velký úspěch v operetě Die drei Wünsche. Zvučný soprán, herecký talent a také krása udělaly z Mizzi Günther během krátké doby přední operetní pěvkyni.

Zpívala na všech významných vídeňských operetních scénách. Její životní a nejznámější rolí byla Hanna Glawari v Lehárově Veselé vdově. Mizzi Günther tuto roli prý zpívala asi tisíckrát, a to nejen ve Vídni, ale i na zájezdech po celé Evropě, včetně Londýna a Paříže.

Veliký úspěch měla i v Čardášové princezně Emmericha Kalmana nebo Netopýrovi Johanna Strausse a mnoha dalších operetních kusech.

Na divadelních jevištích vystupovala Mizzi Günther 50 let, v posledních letech především jako činoherní herečka. Zemřela v roce 1961. Je pohřbena na vídeňském ústředním hřbitově. Ve vídeňské čtvrti Florisdorf byste našli Mizzi-Günther-Weg, tedy Stezku Mizzi Günther.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.