Majitelé kostela v Konojedech usilují o návrat tamních varhan z Varnsdorfu. Náklady na převoz a zrestaurování jsou ale příliš vysoké
Do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech na Litoměřicku se vrátí původní ztracené varhany. Majitel tamního areálu Vladimír Přibyl nástroj čítající přes 900 píšťal našel v kostele svatého Karla Boromejského ve Varnsdorfu na Děčínsku a získal ho do svého vlastnictví. Problém jsou ale vysoké náklady na přesun a opravu nástroje, která stojí téměř milion korun.
„Ty varhany patří sem nahoru – vyplňují celý tenhle prostor,“ ukazuje Vladimír Přibyl prázdný balkon v nově opraveném kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde ještě před 30 lety stály unikátní varhany.
Jediné, co v kostele zůstalo, byly lavice. „Všechno odsud odstěhovali a rozvezli po severních Čechách – včetně soch a obrazů,“ popisuje Přibyl.
Čtěte také
Ještě před stěhováním ale Národní památkový ústav vybavení kostela zdokumentoval v krátkém videu. „A nám se podařilo ty záběry tady na ústecké univerzitě najít. Takže detektivní prací jsme pak zjistili, co všechno tady bylo. Potom jsme oslovili litoměřické biskupství a s jejich pomocí to dohledali,“ vysvětluje Vladimír Přibyl.
Kromě oltářních obrazů a soch se majitelům podařilo najít a získat i chybějící varhany. Jde opravdu o výjimečný nástroj. „Mají 970 píšťal, jsou to vlastně největší varhany v severních Čechách. Jejich unikátnost je i v tom, že jsou z české produkce – postavila je varhanářská firma v Králíkách koncem 18. století,“ přibližuje Přibyl.
Varhany ve Varnsdorfu chátrají, chybějí ale peníze na jejich převoz
Jenže varhany ve Varnsdorfu chátrají. „Ten kostel tam bohužel je v horším stavu, než v jakém je v současnosti ten konojedský. Je proto nasnadě je přestěhovat zpět,“ dodává majitel konojedského kostela.
Jen náklady na převoz a základní zrestaurování takového nástroje vyjdou zhruba na 900 000 korun. „To je bohužel zatím nad naše síly – sháníme nějaké dotace, ale na ty movité památky to jde špatně. Uděláme i sbírku. Zatím se nám v tom moc nedaří, a to jsme už obešli kdekoho,“ uzavírá Vladimír Přibyl.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bez proudu, bez tepla. Čekáme, že letošní zima bude ta nejtěžší od začátku invaze, popisuje Ukrajinka
-
‚Památky jsou naše moře, veřejnoprávní média jsou grál.‘ Klempíř označil schůzku s Pavlem za noblesní
-
Šťastný s Pavlem řešil agendu nového ministra sportu. Prezidentovi přinesl dopis od hospitalizovaného Turka
-
Šéf unie sportu: Mohl by vzniknout fond sportovní infrastruktury, rozděloval by evropské peníze
