Kvašená potravina – dobrá potravina. Fermentace je základ pro dobré trávení

13. prosinec 2022

Zkvašené potraviny se vyskytují všude kolem nás. Ačkoliv se mnoho z nás zhrozí nad myšlenkou konzumace zkvašených potravin, konzumujeme je všichni denně.

„Je to například pivo, víno. I kváskový chleba je kvašená potravina,“ říká odbornice na zdravou výživu Veronika Hájková.

Mezi další a v poslední době velmi oblíbené patří i zelenina nebo limonády. Jen tento proces kvašení dnes nazýváme fermentace.

„Fermentace je alchymie. I když dodržíme všechny předepsané postupy a návody, nikdy nevíme, jak to dopadne,“ vysvětluje Veronika Hájková.

kimči

Proces fermentace totiž doprovází několik faktorů, které způsobují vždy trošku jiný výsledek. Podle odbornice záleží hodně na teplotě, ve které potraviny kvasí, na množství soli, na původu surovin nebo i na období, kdy s fermentací začínáme.

Fermentované potraviny bývají velmi zdravé. Navíc bývají i velmi chutné. „Hodně z nás trápí různé alergie a intolerance na jídlo. Fermentované potraviny jsou dobré na trávení a jsou zdrojem mnoha vitamínů.“

Pozor, fermentace se nemusí vždy povést

Pokud chceme začít sami s fermantací potravin, měli bychom si nechat poradit od někoho, kdo už s fermentováním má nějaké zkušenosti. Je totiž nutné myslet na to, že během kvašení mohou vznikat i nežádoucí bakterie, které by nám mohly uškodit. Dá se tomu ale zabránit správným zpracováním.

„Je důležité mít potraviny té nejvyšší kvality a také co nejčerstvější,“ radí odbornice Veronika Hájková. Také je dobré začít s potravinou, která nám chutná a je nám blízká. „Nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Úplně si vystačíte se sklenicí třeba od medu,“ radí odbornice.

Pickles

Dále si připravíte zeleninu, kterou chcete zfermentovat. Tu očistíte, nakrájíte – čím větší kusy nakrájíme, tím bude výsledek křupavější, menší kousky mívají konzistenci blátivější.

Připravenou zeleninu vložíme do sklenice, zalejeme nálevem tak, aby byly všechny potraviny ponořené a nakonec zatížíme. Že se nám fermentace daří správně můžeme zjistit několika signály: vytvoří se kyselina mléčná a sklenice začnou syčet. Pokud se nezačne nic dít, nebo se objeví hnědá či zelená barva, měli byste svůj pokus ukončit, jelikož se fermentace nezdařila.

autoři: Lenka Šobová , Kateřina Klabzubová
Spustit audio