Fyzioterapie aneb Léčba bez tabletek. Co od ní očekávat a na co se připravit?

Fyzioterapie pomáhá pacientům od bolesti cvičením, protahováním, masírováním a dalšími terapeutickými techniky. Fyzioterapeut přitom nesmí předepisovat žádné léky – vše se snaží řešit pomocí terapie.

Barbora Kynclová odpovídala na otázky posluchačů. Tady jsou některé z nich. Celý rozhovor si můžete poslechnout z přiloženého audiozáznamu.

Jak se můžeme k fyzioterapeutovi dostat?

Pokud nechcete za jeho služby platit, měli byste nejdřív s určitým problémem dojít k praktickému nebo odbornému lékaři. Někteří lékaři vás pošlou rovnou k fyzioterapeutovi. Někteří ale zkouší metodu prášků – někdy se to totiž bez nich opravdu neobejde.

Pokud je stav akutní, musí fyzioterapeut počkat, až zaberou léky, a až poté může pracovat s pacientem.

Pokud chcete k fyzioterapeutovi a nezáleží vám, že vám návštěvu nebude hradit zdravotní pojišťovna, můžete ho navštívit ihned bez dlouhých čekání v čekárnách praktického lékaře.

Jak taková první návštěva u fyzioterapeuta vypadá?

Pacient přijde do ordinace a fyzioterapeut se ho vyptá nejen na zdravotná anamnézy, ale také na jeho životní styl a koníčky. Poté se pacient vysvleče do spodního prádla a fyzioterapeut si ho prohlédne ze všech stran, aby zjistil, jak je na tom pacientův pohybový aparát. Z postoje člověka se dá poznat mnohé – napětí svalů, držení těla, dá se zjistit i povaha člověka, atp.

Nejčastější bolest, na kterou si pacienti stěžují, je ta od krční páteře nebo bolest svalů mezi rameny a krční páteří. Ty jsou totiž často ztuhlé z práce u počítače.

Velmi časté jsou také bolesti v oblasti pánve a hýždí. Je to tím, že lidé poslední dobou méně chodí a víc sedí, a na to není pánev vyvinuta.

Velmi často se také objevují patní ostruhy, které pacienta doprovází velkými bolestmi při chůzi. Pomáhají na ně různé zákroky, jako je laser, rázová vlna nebo ozařování. Ty se ale mohou využít pouze jednou – navíc jde o dost radikální terapii.

autor: Kateřina Klabzubová
Spustit audio

Související