Důraz na zdravé stravování se člověku může vymstít. Důkazem může být ortorexie

Našimi hosty ve studiu jsou nutriční specialistka Lenka Plzáková a ředitelka Centra pro psychoterapii a výživu Anocen a psycholožka Kateřina Anežka Houdková. Tématem rozhovoru je ortorexie, tedy lpění za zdravé stravě.

Ortorexie se projevuje přehnanou závislostí na zdravém stravování a biologicky čisté stravě.

„Poprvé byla popsána v roce 1997 v knize Health Food Junkies od Stevena Bratmana. Ten název se dá přeložit jako fanatici zdravé stravy. Tam popsal něco, co nejdřív koncipoval jako pozitivní. Když se to ale přežene, může to mít přitom dopad na zdraví celého organismu. Ten problém přitom není v té zdravé výživě jako takové, ale v míře, v jaké ho člověk do svého života aplikuje,“ vysvětluje psycholožka Kateřina Anežka Houdková.

Co vytváří nejčastěji frustrace u mladých? A jak poznáme, že lpění na zdravém už je nezdravou posedlostí? Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.