Co dělat, když vám zaměstnavatel neplatí

21. červen 2018

Když zaměstnavatel svému zaměstnanci neplatí, je to pro zaměstnaného velice zátěžová situace. Má to ale naštěstí řešení!

Buď máte vlastního právníka, který vás povede krok za krokem. To ale bude něco stát, a to v době, kdy vám zrovna příjem nechodí.

Nebo máte lacinější, ale také dobrou možnost: obraťte se na kteroukoliv pobočku Úřadu práce ČR. Nemusíte utrácet čas a peníze, abyste zašli na pobočku krajskou, poradí vám na kteréhokoliv – tedy i na té nejbližší. A bezplatně!

Než se tam ale vydáte, vezměte veškeré pracovně-právní dokumenty, které máte. Především pracovní smlouvu, případně dohodu o provedení práce nebo dohodu o provedení činnosti. K tomu mzdový výměr, máte-li, tak i písemně zpracovanou náplň práce… Prostě všechno, co se nějakým způsobem týká vašeho zaměstnaneckého poměru.

Určitě byste měli znát datum, kdy vám přišla poslední výplata. Platí-li zaměstnavatel nepravidelně, tak byste měli mít po ruce seznam, kdy jste nějaké peníze od zaměstnavatele obdrželi a v jaké výši, a kdy vám naopak výplata nepřišla.

Další, co musíte vědět, ještě než na úřad práce vyrazíte, je, proč vám zaměstnavatel neplatí. Má dluhy? Je v insolvenci? Dluží mu odběratelé? Je důvodem, že s ním máte nějaké spory?

Dobré je také poptat se kolegů, jak jsou na tom oni – dostávají výplatu, nebo jim také zaměstnavatel dluží? Když odpovědi na tyto otázky znáte, nic vám už nebrání vypravit se na první schůzku s pracovníky úřadu práce. Snad jen ještě jedno byste měli vědět.

Zaměstnavatel neplatí. Jak dlouho čekat?

Je zbytečné se pro radu vypravit hned druhý den, kdy jste nedostali výplatu. Proč, to vysvětluje Marie Marková, ředitelka právního odboru krajské pobočky Úřadu práce ČR v Ústí nad Labem: „Zákoník práce říká, že mzda je splatná do konce kalendářního měsíce následujícího po vykonání práce. To znamená, že pokud zaměstnanec přijde dřív, než je mzda splatná, tak mu většinou poradíme, aby ještě vyčkal, než skutečně uběhne ten následující měsíc po vykonání práce, i když má v pracovní smlouvě stanoven výplatní termín. Například měl-li zaměstnanec podle pracovní smlouvy dostat mzdu ve výplatním termínu 15. května, tak my si tuto situaci vykládáme tak, že mzda je stejně splatná posledního května.“

Když je mzda splatná, a vy jste mzdu stále nedostali, vyzvěte zaměstnavatele PÍSEMNĚ, aby mzdu zaplatil. Jestliže to neudělá, můžete zahájit občansko-právní řízení se zaměstnavatelem, jinými slovy podat žalobu.

Jestliže je zaměstnavatel v insolvenci, zaměstnanec má možnost požádat o uspokojení dlužných mzdových nároků Úřad práce ČR. Zákon pro tento případ stanovuje celou řadu podmínek, které musí být před výplatou peněz tímto způsobem splněny, takže bez spolupráce s pracovníky úřadu práce se neobejdete.

Když zaměstnavatel v insolvenci není, a přesto neplatí, insolvenční návrh může podat sám zaměstnanec. V případě zaměstnaneckého návrhu je potřeba, aby poškození zaměstnanci, kteří podávají insolvenční návrh, byli alespoň dva.

Po zaměstnavateli se „slehla zem“. Co dál?

Velice často se stává, že zaměstnavatel nekomunikuje, že se po něm takzvaně „slehla zem“. Tato situace je složitější, protože zaměstnanec má v tomto případě omezené možnosti obrany. Může se ale obrátit na Státní úřad inspekce práce, který kontroluje dodržování pracovně-právních předpisů.

Poměrně časté je, že zaměstnanec způsobil zaměstnavateli nějakou škodu a zaměstnavatel se mylně domnívá, že může zaměstnanci strhnout škodu z výplaty. Nemůže, protože by došlo k neoprávněné srážce ze mzdy. V tomto případ existují dvě řešení: požádat o pomoc inspektorát práce, nebo podat žalobu.

Jednoznačně nejtíživěji dopadne situace, kdy zaměstnavatel neplatí, na zaměstnance, kteří pracují na základě „Dohody o pracovní činnosti“ nebo „Dohody o provedení práce“.

Možnosti, jak získat zaměstnavatelem nevyplacenou mzdu jsou totiž mnohem omezenější, než možnosti, jaké mají zaměstnanci, kteří pracovní činnost vykonávají na základě „Pracovní smlouvy“.

Spustit audio

Související